V areálu hotelu Jelínek na Masarykově náměstí totiž chová zemědělec Vlastimil Kulíšek dvě krávy a deset prasat. „To vám tak smrdí. Co víc k tomu říct. Představte si, oni ten hnůj vozí i v neděli. A co je tady much a těch hlodavců, už se to nedá vydržet,“ postěžovala si Božena Jirglová, která má domek v bezprostřední blízkosti hotelu.

Zápach je vyhání i ze zahrady


Stejně je na tom i rodina Reiserreitrových. „Je to cítit nejen na severní stranu od hotelu, ale i na náměstí. Tedy v historickém centru města. Když sem zavítají turisté, musí se asi hodně divit. Nejhorší je to v létě. Občas musíme utéct ze zahrady, protože se ten smrad nedá vydržet. Už jsme sepsali několik petic, a stále se nic neděje,“ nechal se slyšet Jindřich Reiserreiter.

Na nepříjemný zápach si stěžují i lidé, kteří chodí do centra města za svými příbuznými na návštěvu. „Když procházím chodbou v domě, kde bydlí dcera s rodinou, připadám si jak v kravíně. To přece není normální, aby v centru města někdo choval hospodářská zvířata,“ kroutila nevěřícně hlavou Jiřina Baláčová.

Představitelé města Velká Bíteš se už s Vlastimilem Kulíškem dohodli na zrušení chovu do konce letošního roku. „Pokud by se k tomuto kroku neodhodlal sám, my bychom s tím bohužel nic nezmohli. Přístroje na měření zápachu totiž neexistují a hygienici v chovu neshledali žádné nedostatky,“ informoval starosta Velké Bíteše Miroslav Báňa.

„V této republice se stejně chov vepřového nevyplácí. Cena obilí vzrostla a cena výkupu masa klesá,“ doplnil Vlastimil Kulíšek.