Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Déšť zatopil brněnské ulice, ve Zlíně uzavřeli třídu Tomáše Bati

Prachatice /VIDEO/ – Na jihu Čech platí na horním toku Blanice od 11:00 stále třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. K tomu vystoupala i hladina Zlatého potoka. Vydatné srážky v oblasti Prachaticka a Českokrumlovska zvedly také hladiny Bezdrevského potoka na dvojku a Křemžského potoka na první povodňový stupeň.

31.7.2014 4 AKTUALIZOVÁNO 31.7.2014
SDÍLEJ:

Prudký déšť zkomplikoval ve čtvrtek dopravu v BrněFoto: DENÍK/Drahomír Stulír

Lidé se v rozvodněných tocích nemají koupat ani jezdit na loďkách. Hasiči preventivně evakuovali tři skautské tábory, řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů.

„Z povodí Zlatého potoka bylo evakuováno 42 lidí, nikdo nebyl v přímém ohrožení života, nikdo nebyl zraněn. Přestože tábory nebyly přímo ohroženy vodou, bylo preventivně rozhodnuto o jejich evakuaci," uvedla Matějů. Osobními vozy se nebylo k táborům možné dostat, starosta Kralovic proto zajistil dva traktory, které cestu k táborům zvládly. Pomocí nich se podařilo evakuovat lidi i materiál do obecního domu v obci Nebahovy, shrnula mluvčí. Hasiči nadále monitorují řeku Blanici.

Reportáž z Prachaticka najdete ZDE!

Vzestup hladiny Blanice způsobily vydatné srážky. „Za posledních 24 hodin napršelo na území jižních Čech nejvíce v oblasti Blanského lesa a na Prachaticku v podhůří Šumavy. Na stanici Ktiš jsme naměřili kolem 90 milimetrů srážek. Výrazně stouply hladiny toků v této oblasti," popsala situaci Kateřina Štěrbová z českobudějovické pobočky ČHMÚ. Srážky mají v následujících hodinách postupně slábnout, v pátek meteorologové očekávají už jen ojedinělé přeháňky.

I když Blanice stoupla na třetí stupeň, podle meteorologů by v řídce osídlené oblasti neměla působit škody. S ustávajícími srážkami by měla řeka začít klesat. Třetí stupeň na Blanici je v úseku nad přehradou Husinec, která podle Šterbové zvýšený průtok zachytí. Blanice ve stanici Blanický mlýn už kulminovala vpoledne na 213 centimetrech a začala klesat.

Déšť zatopil brněnské ulice. Voda zastavila dopravu u Koliště

Proudy bahna a vody zaplavují brněnské ulice. V některých z nich voda dosahuje desítek centimetrů. Policisté proto zastavují dopravu. Zcela neprůjezdná je například ulice Koliště a doprava se komplikuje také v okolí Brněnské přehrady.

Na Koliště zamířili hasiči se speciálním vysavačem na vodu. „V místě pod viaduktem uvízla dodávka. Při příjezdu do Brna řidiči Kolištěm neprojedou, úsek je uzavřen od křižovatky s ulicí Křenovou. Řidiči jedoucí z centra Brna se otáčejí na Moravském náměstí," popsal situaci policejní mluvčí Pavel Šváb.

Potopu způsobil silný déšť. „Kanál nestihl pobírat vodu," přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Kanály nestihly vodu zadržet ani v Rakovecké ulici. „Bláto s vodou se valí také po silnici ve Veverské Bítýšce," dodal Šváb.

Hasiči mají plné ruce práce s odčerpáváním. „Zasahujeme například v Mahelově knihovně, kde je zatopené nádvoří. Voda zatopila také část Filozofické fakulty," popsal Mikoška.
Někde ale ani zásah hasičů nepomůže. „Musíme počkat, až přestane pršet a voda sedne sama," dodal mluvčí.

Po prudkém lijáku ve Zlíně uzavřeli tř. T. Bati i některé prodejny

Až do 18 či 18.30 hodin bude uzavřena v úseku od Městského divadla až po bývalé Ryo uzavřena třída Tomáše Bati ve Zlíně. „Záleží na tom, jak rychle budou postupovat práce hasičů," uvedla za zlínskou policii Monika Kozumplíková.

Podle ní v centru nefungují semafory a provoz řídí policie a snaží se řidiče směrovat mimo centrum. To je následek velmi silného lijáku, který zasáhl krátce před půl třetí odpoledne Zlínsko. Prudký liják zaplavil také podjezd v ulici Dlouhá. V přilehlých ulicích se tvořily dlouhé kolony.

Komplikace se projevily i v provozu MHD. Prudký odpolední liják způsobil také lokální záplavy, které postihly například Bohuslavice u Zlína. Voda se nahrnula také do prodejního suterénu obchodního centra Zlaté Jablko, kde se mimo další nachází i prodejna Billa, které bylo vyklizeno a pro veřejnost uzavřeno.

„Od patnácté hodiny registrujeme jen ve Zlíně téměř čtyři desítky zásahů. Jde především o zatopené sklepy rodinných domů a bytů, ale také jsme vyjížděli do prodejen a restaurací v areálu Svitu," uvedl mluvčí hasičů Libor Netopil.

Podle něj je zatopený bufet na autobusovém nádraží a voda se dostala i do prostor obchodního domu Prior.

„Hasiči řeší zásahy postupně všechny," uvedl Netopil s tím, že přejíždí jednotky od jednoho zásahu k druhému. Pomoc hasičů byla potřeba v ulicích Vodní, Okružní, tř. T. Bati, Štefánikova, Gahurova, Dlouhá a další.

Hladina Křetínky vystoupala k druhému stupni povodňové aktivity

Od čtvrtečního rána zkrápí Blanensko vydatné deště. Aktuálně zatím hasiči na Blanensku nikde nezasahují, ale situaci monitorují. Stoupají totiž hladiny potoků a menších říček.

Druhý stupeň povodňové aktivity vyhlásili například ve Stvolové. „Zaplavená byla budova Žižkova mlýna a také zahrádky. Na katastru Rozhraní se totiž Svitava vylila z břehů a k nám se voda dostala podél železniční trati. Momentálně voda neklesá ani nestoupá, ale stále tu prší," popsala situaci ve čtvrtek v podvečer starostka Stvolové Oldřiška Kořístková.

Podle webu Povodí Moravy začala po dešti prudce stoupat i hladina říčky Křetínky. V jedenáct dopoledne teklo korytem ještě třicet centimetrů vody. Krátce po jedné už přes metr. K druhému stupni povodňové aktivity vystoupala podle Povodí Moravy hladina Křetínky v Horním Poříčí. „Teď máme průtok sto tři centimetrů a hladina momentálně už klesá. Ze břehů se řeka zatím nikde nevylila," řekl ve dvě hodiny odpoledne starosta Prostředního Poříčí Bedřich Folkman.

V pět hodin odpoledne hladina Křetínky v Prostředním Poříčí klesla až na první stupeň povodňové aktivity a klesala i nadále. O půl šesté večer měla Křetínka podle webu Povodí Moravy osmdesát šest centimetrů.

Déšť začal hladinu Křetínky v Prostředním Poříčí zvedat ve čtvrtek dopoledne. „Muselo pršet i na Svojanovsku, kolem jedenácté dopoledne totiž začala hladina Křetínky hodně stoupat. Jsou tady ale docela vysoké břehy, takže si myslím, že to rychle odteče pryč. K nám na zahradu voda nenatekla, takže jsem rád, že nemusím stěhovat králíky. Kdyby tady byl ale ještě jednou takový liják, jaký byl ráno, už by možná hrozilo, že se voda ze břehů vylije," sdělil pětatřicetiletý Jan z Prostředního Poříčí, který nechtěl zveřejnit své příjmení.

Martina Pazderová z Prostředního Poříčí z povodně zatím strach nemá. „Byli jsme se na řeku párkrát podívat, ale zatím je to v klidu, voda se nikde z břehů nevylila. Vypadá to, že na Svojanovsku museli odpouštět i nějaký rybník, jinak by se hladina Křetínky asi takhle nezvedla. V devadesátém sedmém roce jsme při povodni měli zatopený dům, dnes to snad zatím nehrozí," uvedla obyvatelka Prostředního Poříčí.

Situaci sleduje i Městský úřad Boskovice. „Pod náš úřad spadá více obcí na Boskovicku, takže nás o situaci informují. Zatím vystoupala voda k druhému povodňovému stupni jen v Prostředním Poříčí, jinak je v Křetínce trošku zvýšený průtok, ale žádné větší problémy to zatím nezpůsobuje," informoval referent pro obranu Městského úřadu Boskovice Petr Novák.

Podle webu Povodí Moravy krátce po páté hodině odpoledne k prvnímu stupni povodňové aktivity vystoupala hladina Svitavy v Letovicích. Zatímco ještě v devět hodin ráno měla čtyřiadvacet centimetrů, o půl šesté večer dosáhla už jednoho metru.

S napětím sledovali situaci například ve Lhotě Rapotině, kterou Svitava také protéká. „U nás je zajím klid. Víme, že více vody je už v Letovicích, k nám to ale nejspíš ještě přiteče," podotkl ve čtvrtek odpoledne starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák.

Například v Olešnici, kterou před dvanácti lety zasáhla ničivá blesková povodeň, byl ve čtvrtek odpoledne klid. „Vylití potoka z břehů u nás zatím nehrozí," uzavřel starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Autor: ČTK, Redakce, Eva Ondráčková, Jan Charvát

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Miloš Zeman se samopalem a svou oblíbenou Becherovkou.
4 4

Zeman má nový samopal s Becherovkou. Na novináře

Používání elektronických zařízení při jízdě. Ilustrační foto.
5

Mobil za volantem? Nedoplatíte se. Německo zvyšuje pokuty

Přehledně: 20 odpovědí politiků na otázky, které zajímají většinu z nás

/FOTOGALERIE/ Chcete po volbách zrušit zcela EET? Chcete, aby se Miloš Zeman stal prezidentem na další období? Povolili byste cyklistům dvě piva před jízdou? Podívejte se ve fotogalerii, jak politici v předvolební superdebatě Deníku hlasovali o zajímavých otázkách, které hýbou děním v České republice? 

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Ze zákulisí: Podívejte se, jak Deník „upekl“ předvolební superdebatu

/VIDEO/ Zajímá vás, co se dělo v zákulisí, než desítka volebních lídrů nastoupila před kamery? Podívejte se na desetibodový recept, jak upéct předvolební superdebatu krok za krokem.

V kábulské mešitě se odpálil sebevražedný atentátník, třicet mrtvých

Uvnitř jedné z kábulských mešit dnes explodovala nálož. Podle afghánských úřadů ji měl u sebe sebevražedný atentátník. Podle agentury Reuters zůstalo na místě nejméně třicet obětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení