"Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude od 25., ale až od 27., čímž se umožní, aby se lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat během vánočních svátků. Ale definitivní rozhodnutí opravdu padne až zítra (ve středu)," řekl ministr. Novinářům večer řekl, že se kabinet rozhodne i po zhodnocení statistik, které obdrží ve středu ráno. "V případě, že by to čísla umožnila, tak bychom preferovali 27.," dodal.

Blatný však nebyl nakloněn možnosti učinit výjimku z opatření během Silvestra a oslav příchodu nového roku, kterou svůj souhlas s prodloužením nouzového stavu podmiňovali komunisté. "Myslím, že bychom byli všem k smíchu, kdybychom dělali další a další výjimky," uvedl ministr.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Nárůst nakažených pokračuje. Blatný navrhne přesun Česka do pátého stupně

Pokud se Česko posune do pátého stupně systému PES, chce Blatný zachovat stejný přístup k malým a velkým obchodníkům. "Můj návrh půjde tím směrem, aby se i ve velkých obchodech prodávalo jen zboží, které je nezbytně potřebné," řekl novinářům.

Ministr také rozptyloval obavy opozice z toho, že Česko není připraveno na očkování proti koronaviru. První dávky vakcíny Pfizer budou k dispozici 27. prosince a 29. prosince má být dovezeno dalších 20 tisíc vakcín, uvedl ministr. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je na leden objednáno 50 tisíc vakcín. Detailní metodika k podávání vakcíny Pfizer bude k dispozici 23. prosince vládě a následně i poslancům, uvedl Blatný.

Jmenné seznamy

"Jsou k dispozici jmenné seznamy lidí, kteří se budou očkovat," řekl ministr. Prioritně budou během ledna podle Blatného očkováni lékaři z nemocniční kritické infrastruktury, další pracovníci zdravotnických zařízení a senioři v nemocnicích a v domovech důchodců. Očkování v lednové vlně se podle ministra nemá týkat praktických lékařů.

Péče o pacienty s covidem-19
Rizikové skóre se drží v pátém stupni. V pondělí přibylo 7860 nakažených

Veřejnost bude mít podle Blatného možnost se nechat očkovat od února, bude pro ni zprovozněn rezervační systém. Přednostně budou očkováni zbývající senioři. "Nedomnívám se, že se jedná o nějaká chaotická rozhodnutí," uvedl ministr. "I při rozhodování o tom, do jakého rizikového scénáře se přesuneme, používáme ty stejné parametry, jako má Německo. Ono totiž nic jiného dělat nelze," dodal Blatný.

Ministr také řekl, že v očkovacích centrech bude moci dostat vakcínu až 280 lidí denně, čímž by bylo možné objednanou vakcínu využít. Vakcína vydrží 30 dní v chladicím boxu, v němž bude dodána, v mrazicím boxu šest měsíců.