Bleskové povodně přišly, zase odešly a nechaly po sobě jen spoušť a zmar. Jak dalece ale voda kraj poničila, se dlouho nikdo neodvážil ani odhadnout. Po vyčíslení všech škod je vidět, že se naplnily ty nejčernější odhady. Napáchané škody totiž dosahují 8,2 miliard korun.

„Nejvíc zničeného majetku má kraj a jednotlivé obce,“ informoval včera hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. „Jen na opravu zdemolovaných silnic a mostů budeme potřebovat přes dvě miliardy korun.“

Obecní majetek, který odnesla voda, měl hodnotu 1,56 miliardy korun. Kromě obecních komunikací zničila záplava sedm domů, dalších 55 odsoudili statici ke zboření. Částečná demolice čeká 52 dalších budov.

Nejhůře postiženými městy jsou Frýdlant, Chrastava, Raspenava a Hrádek nad Nisou. Právě Hrádek a Frýdlant dostaly zatím nejvíce peněz ze státních čtyřiceti milionů, které kraj rozdělil na začátku září. Obě obce dostaly přes pět milionů korun.

Odplavaly památky i průmyslové zóny

Vodní smršť se svým řáděním dotkla snad všech oblastí lidského života.

Zemědělci například nemohli sklízet vyplavená pole, přišli o zvířata, techniku i budovy.

„Zaplaveno bylo asi 1000 hektarů luk a asi 1900 hektarů zemědělské půdy převážně s obilím, hrachem a olejninami,“ informoval Deník před časem Robert Erlebach, předseda Agrární komory Libereckého kraje.

Kraj přišel i o čtyři státem chráněné památky. Podle Národního památkového ústavu dosáhne škoda na památkových objektech až sta milionů korun. Chrastava přišla o secesní most a starou roubenku, roubenku v Heřmanicích spláchla voda beze stopy, další dům z 18. století museli strhnout ve Vísce u Višňové. 60 historických staveb je výrazně poničeno, zmizely i smírčí kříže podél cest.

Devastace průmyslových podniků

Všeobecná devastace se nevyhla ani průmyslovým podnikům. Například frýdlantská textilka Damino se rozhodla zavřít po povodních tkalcovnu, kde pracovalo 50 lidí.

Kapitolou samou pro sebe jsou veřejné knihovny. Nejhůře je na tom ta raspenavská, která kromě devíti desetin svého fondu přišla i o budovu. Spolu se školkou ji bylo třeba zbourat. „Novou knihovnu bychom mohli umístit třeba do budovy obecního úřadu, na takové úvahy je ale příliš brzy,“ řekl starosta Raspenavy Pavel Lžičař.

Součet veškerých škod jsme předložili vládě, která na jeho základě rozhodne o přidělení dotací,“ řekl hejtman Eichler.