Na výše zmíněné živočišné druhy, které u nás v minulosti zcela vymizely a dnes se k nám opět vracejí, se v poslední době zaměřili i kurátoři výstav v Národním zemědělském muzeu Ohrada v Hluboké nad Vltavou. I osvěta totiž může přispět k jejich reintrodukci, to znamená k obnovení populace těchto druhů v lokalitě, kde se původně vyskytovaly.

Titulní strana magazínu VíkendZdroj: deník„K vyhubení druhu může dojít nepozorovaně a náhle, jeho reintrodukce ale vzhledem ke změněným podmínkám bývá obtížná a nové populace bývají zranitelné a snadno může dojít k opětovnému vymizení. A návraty by byly stále obtížnější, ať již z důvodu nepochopení, nezájmu, strachu či sobectví lidí, tak z důvodů objektivních, jako jsou změny přírodních podmínek, překážky v migraci, genetické důvody, konkurence nepůvodních druhů a podobně,“ říká Miroslav Čeněk z muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada.

„Některé druhy se k nám vracejí samovolně, jiné částečně samovolně (například losi k nám přicházeli sami od roku 1957 z Polska, tam ale byli uměle vysazeni z Ruska), další jen za vynaložení velkého úsilí a finančních prostředků. To je i případ lososů, jejichž návrat je podmíněn zprůchodňováním migračních cest, umělým výtěrem, vysazováním a monitoringem. V případě zubrů zase nedošlo k úplnému návratu do volnosti, ale jen k chovu v ohraničených prostorech v podmínkách blízkých přírodním, bez zásahu člověka,“ dodává Miroslav Čeněk, který je také spolu s kolegyní Marií Voldřichovou zdrojem následujících zajímavých informací.

Bobr je po jihoamerické kapybaře druhý největší hlodavec na světě. Svou hmotností přes 25 kilogramů převyšuje překvapivě i srnce, lišku, vydru nebo jezevce. Jan Amos Komenský v knize Orbis sensualium pictus – Svět v obrazech z roku 1658 o něm napsal: „Bobr má husí nohy ke plavání a šupinatý ocas.“ O hojném výskytu bobrů u nás svědčí i řada místních jmen odvozených od slova bobr. Své jméno díky bobrům získala třeba říčka Bobrava, obce Bobrůvka, Bobrky, Horní a Dolní Bobrová na Moravě, Bobrovec či Bobroveček na Slovensku. Po bobrech byla pojmenována i větev polských Slovanů Bobřané, kteří sídlili ve Slezsku u řeky Bobr.

Celý článek čtěte v magazínu Víkend, který je součástí sobotního Deníku.

Co dalšího se dočtete v magazínu Víkend?

- Letní slakdosti, které snadno zvládnete

- Výhledy a rozhledy do kraje aneb Vaše fotoalbum

- Kde se dobře plave v Jihočeském kraji

 Předplaťte si Deník s přílohou Víkend již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.