Koneckonců odpovědnost za zpackanou akci okamžitě na sebe vzal šéf Útvaru pro ochranu prezidenta republiky Jiří Sklenka, který na svou funkci rezignoval.

„Pokud to měla být výhružka prezidentovi či ostatním politikům, je to trestuhodné. Pokud to měl být vtip, je to navýsost hloupé. Pokud chtěl útočník upozornit na sebe, tak to bylo laciné. Zarážející je, jak to bylo snadné," uvedla například vicepremiérka Karolína Peake.

Politolog Zdeněk Zbořil míní, že čin Pavla Vondrouše by se neměl považovat za neškodnou recesi. Frustrovaný šestadvacetiletý dělník z Frýdlantu je ztělesněním nashromážděných negativních emocí ve společnosti.

Koledují si sami?

„Začalo to pečlivě budovanou nenávistí proti komunistům, pak to pokračovalo vajíčkovými útoky na Jiřího Paroubka a teď to vyvrcholilo útokem na hlavu státu. Komunisty jako ztělesnění zla už dávno lidi neberou, hněv davu se obrací proti těm, koho považuje za viníka své neutěšené situace," řekl Deníku Zdeněk Zbořil. Dodává, že bylo jen otázkou času, kdy někdo sáhne po zbrani, byť zatím byla naštěstí jen z plastu.

„Naštvanost ve společnosti je obrovská, a místo jejího mírnění ji politici svou arogancí neustále povzbuzují. Ač se to na první pohled nezdá, incident v Chrastavě je spojen jednou linkou s nehorázným způsobem odvolání policejního prezidenta Lessyho nebo ředitele Národního divadla Černého," míní politolog.

I on ovšem soudí, že prezidentská ochranka se zachovala trestuhodně. Airsoftová zbraň je totiž k nerozeznání od pravé a bodyguardi nemohli předem vědět, zda místo kuliček nejsou v zásobníku olověné kulky. Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel v neděli oznámil, že taktika při ochraně hlavy státu se změní, nesdělil ovšem jak.

Přiznal jen, že strážci měli bezprostředně po střelbě útočníka zadržet. Místo toho Pavel Vondrouš v klidu odešel sám stranou a poskytoval interview médiím. „Tohle jste opravdu nezvládli," ulevil si Václav Klaus na adresu svých bodyguardů. Agresora na místě odzbrojili dva starší muži, kteří přišli na nový most pozdravit prezidenta republiky.