Současná náměstkyně ministra financí pro oblast daní je pro něj nepřijatelná, neboť nevystupovala dost rázně a nezaujatě při kontrole korunových dluhopisů, byla by jen prodlouženou rukou současného ministra a do třetice obhajuje silný represivní způsob k správě a výběru daní.

Sama Schillerová všechny výtky odmítla. Uvedla například, že Finanční správa kontroluje přes 1500 firemních emitentů státních dluhopisů, tedy i těch z Agrofertu. Charakterizovala se jako „obyčejná ženská", která pracuje 24 let na finančních úřadech a s politikou nemá nic společného. Na ministerstvo se dostala díky konkurzu a spadá pod služební zákon, Babiše zná rok a půl. I kdyby byla celá pozlacená a pod lopatkami jí rostla křídla, nebylo by jí to ovšem nic platné.

Kromě lidovců, kteří trvají na tom, že nominace ministrů na koaličně dohodnuté resorty je čistě věcí předsedů vládních stran, se ostatní politici shodli, že pokud bude ministerstvo řídit Babišovo alter ego Schillerová, může tam klidně zůstat sám. V daném sporu už totiž vůbec nejde o zdatnost toho kterého úředníka.

Varianty vývoje

MOCENSKÁ PÁKA

Ministerstvo financí se stává jednou z klíčových předvolebních pák. Chce ho ANO i sociální demokracie. Paní Schillerová se může donekonečna zaklínat pravidly a vysvětlovat, že čtyřstupňová Finanční správa je nezávislá a shora neovlivnitelná, v Česku každý ví, jak to chodí.

Kterýkoli nominant hnutí ANO, pokud jím nebude neznámý univerzitní poustevník, se v očích ČSSD bude jevit jako Babišův agent. Byť třeba předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) včera zdůraznil, že nikdo z jeho strany „nezpochybňuje právo ANO vybrat na tento post svého kandidáta s vazbami na hnutí".

Bohuslav Sobotka pravděpodobně připravil plán, podle něhož Miloši Zemanovi sdělí, že kvůli neschopnosti hnutí ANO navrhnout do čela financí nezpochybnitelnou osobu, bude resort dočasně řídit sám. A protože ho kdysi už vedl, nebude pro něj problém dohlédnout na sestavení rozpočtu. Prezident Zeman jistě opáčí, že by to bylo flagrantní porušení koaliční smlouvy (z Číny vzkázal, že se jmenováním Schillerové by neměl problém). A Babišovi by zřejmě nezbylo nic jiného, než vypovědět koaliční smlouvu a stáhnout své ministry z vlády.

MENŠINOVÉ DOVLÁDNUTÍ

Sociální demokraté a lidovci by pak dovládli menšinově, přičemž nelze vyloučit, že by získali i potřebnou podporu ve sněmovně. Jisté je, že svůj postoj vůči Miloši Zemanovi mají vycizelovaný. „Pokud do pátku prezident Andreje Babiše neodvolá, premiér odešle k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu," řekl Hamáček. A v záloze je také Senát, který je připraven na Zemana podat ústavní žalobu pro hrubé porušení demokratického právního pořádku. Hamáček nevyloučil, že by se pro ni našlo i ve sněmovně potřebných 120 hlasů.

Po včerejšku není sporu, že vládní krize je součástí předvolební kampaně. Možná by bylo poctivější naplno říct, že ANO s ČSSD už spolu vládnout nemohou, a odpískat hru na bratry v jednom koaličním triku.