Pomlázka symbolizuje mládí, svěžest a zdraví, které má děvčatům a ženám při šlehání předávat. Pro mnohé, zvláště cizince, je ale tento zvyk nepochopitelný, považují ho za machistický a barbarský. 

Chlapci ze Slováckého krúžku ve Svatobořicích Mistříně polévají na velikonoční pondělí děvčata vodou.
Velikonoce na Moravě? Chlapci vyrazí „repotat klepačama“ i polévat vodou

Téměř dvě pětiny žen zažily někdy při velikonočním šlehání bolest, třetině zůstaly modřiny a 15 procent se cítilo při šlehání poníženě a mělo strach a desetinu dohnala daná situace k slzám. Skoro čtyři pětiny žen ale uvedly, že se tak událo již dříve, spíš v jejich dětství a mládí.

Muži neumí uplést pomlázku

Muži řadí šlehání pomlázkou mezi nejvíce dodržované tradice, letos se tak chystá učinit 58 procent Čechů. Téměř povina mužů však přiznává, že pomlázku uplést neumí. Ženy ctí z tradic nejčastěji pečení beránka či mazance (63 procent) a malovaní vajíček (62 procent). Návštěvu kostela o velikonočních svátcích plánuje letos 16 procent mužů a 11 procent žen.

Velikonoce
Od Zeleného čtvrtku do Červeného pondělí. Nejstarší svátek křesťanů je opět zde

Zejména na Moravě dodnes také nevymizel zvyk polévání studenou vodou, která má člověka očistit od hříchů a osvěžit. Ženy se chystá podle průzkumu polévat 15 procent mužů, obráceně, tedy polévání mužů plánuje na Velikonoční pondělí necelá desetina žen.

Zhruba stejně mužů a žen, přibližně čtvrtina, se v nadcházejících dnech nechystá zúčastnit velikonočních akcí v okolí bydliště. Někteří mají Velikonoce spojené zejména s volnem a vyrážejí na výlety do přírody.

Velikonoce
K Velikonocům patří cugár, kančuch i roučačka