„Protože se jednalo o malé množství, tak předpokládáme, že se bonbony prodaly velmi rychle. Na trhu už určitě nejsou,“ řekla tisková mluvčí Státní inspekce Martina Šmídtová. Požití potraviny se zvýšeným výskytem melaminu může však být zdravotně nebezpečné.

„Riziko záleží na tom, kolik toho člověk snědl a kolik váží,“ řekla Lenka Zahálková Krátká ze Státního zdravotního ústavu. Pro dospělého člověka je akutní nebezpečí minimální, avšak platí, že čím menší dítě, tím větší riziko.

„V Číně miminka jedla pouze kontaminované mléko a nic jiného, proto jich tam tolik onemocnělo,“ vysvětlila Zahálková Krátká. Melamin způsobuje při dlouhodobé konzumaci akutní selhání ledvin. Letos se látka objevila v Číně v sušeném mléce pro kojence, později i v jiných mléčných výrobcích. Čtyři děti tam zemřelo, dalších 94 tisíc mělo zdravotní problémy.

Česká inspekce provádí u potravin dovezených z Číny speciální kontroly. „Provedli jsme již 400 kontrol, odebrali 19 vzorků a zatím se přítomnost melaminu nikde neprokázala,“ uvedla Šmídtová.

O dovozu bonbonu White Rabbit informoval Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci evropský Systém včasného varování pro potraviny a krmiva. Nizozemský dovozce distribuoval bonbony do 14 zemí ještě před zahájením ochranných opatření Evropské unie, až teď se podařilo najít všechny cílové odběratele, v Česku to byla firma Fuda Trade. „Pokud někdo ze spotřebitelů má bonbony ještě doma, doporučujeme je nekonzumovat,“ varovala inspekce.
Melamin obsahuje dusíkatou bázi, která se přidává do potravin, aby to při kontrolách vypadalo jako bílkoviny. Loni byla v USA zaznamenána také vyšší úmrtnost domácích koček, při kontrole byl v jejich potravě zjištěn právě melamin.