Protiepidemické oddělení benešovského pracoviště Krajské hygienické stanice eviduje letos v červenci pouze tři případy nákazy lidí lymeskou boreliózou. Ze statistik vyplývá, že je to o čtyři méně než v červenci 2006.

„Za poslední čtyři týdny máme tři další případy nákazy boreliózou,“ doplňuje Blanka Kučerová, vedoucí benešovského územního pracoviště. Nižší počty nakažených potvrzuje i Dagmar Hulínská, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu. „Na jaře bylo sice klíšťat více, protože díky mírné zimě nevymrzlo tolik nymf, v létě jich je ale méně,“ potvrzuje Hulínská. „Ta, co zbyla, jsou ale méně infikovaná,“ dodává Hulínská. „Teď je relativní klid,“ zakončuje Hulínská.

Projevy boreliózy jsou velmi rozmanité. Nezahrnují pouze kožní a neurologické změny, ale i psychiatrické potíže. Bakterie Borrelia, která onemocnění způsobuje, vstupuje do těla v místě přisátí klíštěte, což může u některých pacientů způsobit kožní změny v podobě erytému, červeného zabarvení pokožky.

Nejúčinějším prostředkem v boji proti borelióze by nepochybně bylo očkování. To je zatím k dispozici pouze v USA, vakcína proti evropským druhům borelií se zatím připravuje.