Nejvyšší škody jsou ve Středočeském, Královéhradeckém, Jihočeském kraji a na jižní a střední Moravě. Většinou je způsobilo krupobití. Agra pojišťovna, která pojišťuje zemědělce, odhaduje pojistné události až na 70 milionů Kč, Kooperativa na 35 milionů, ČSOB na 15 až 20 milionů a Allianz na 17 milionů korun. Česká podnikatelská pojišťovna eviduje škody za dva miliony Kč. Vedle polních plodin krupobití nejčastěji ničilo auta, ale také střešní okna, střešní krytinu a zahradní nábytek.

Následky silných bouřek na Olomoucku, 1. 7. 2019
Pondělní bouřky potrápily Česko. Bez elektřiny zůstává 250 domácností

Společnost ČEZ ráno odstraňovala poruchy v Pardubickém kraji na Svitavsku, na Vysočině na Havlíčkobrodsku a na Moravě převážně v Olomouckém kraji. Odpoledne už firma na většině míst dodávky proudu obnovila, očekává ale ještě hlášení od chatařů a chalupářů. U společnosti E.ON zůstávalo večer bez proudu ještě asi 250 domácností. Problémy přetrvávaly třeba ve Zdislavicích na Kroměřížsku.

Zatímco část republiky zasáhly bouřky, jinde panovalo horko a sucho. Hasiči proto v pondělí vyjížděli ke 131 požárům, což je nárůst o 167 procent oproti dlouhodobému měsíčnímu průměru, který činí 49. V souvislosti s bouřkami evidovali hasiči 1371 technických zásahů, denní průměr je přitom 163. Nejvíce výjezdů kvůli bouřkám měli na jižní Moravě, Vysočině a v Olomouckém kraji.

V Bohuslavicích na Prostějovsku hasiči 1. července odpoledne kvůli silné bouřce evakuovali šest desítek dětí z letního tábora
Česko zasáhly silné bouřky. Provázelo je krupobití, na Olomoucku hořel dům

Nejvážnější situace byla zřejmě na Prostějovsku. Vedle odklízení popadaných stromů a stržených střech museli hasiči pomáhat v zaplavených oblastech, kde odčerpávali vodu z objektů. V Bohuslavicích na Prostějovsku evakuovali děti z letního tábora v lese a převezli je do Šternberka, kde si je vyzvedli rodiče. V Prostějově byl dnes uzavřen tamní hřbitov, několik desítek hrobů totiž poničily popadané větve a vyvrácené stromy.

Výstraha před rizikem požárů 

Pro dnešek i zbytek prvního prázdninového týdne očekávají meteorologové už mírnější ráz počasí bez veder i bouřek, s teplotami kolem 25 až 30 stupňů a minimem srážek. Aktuální výstraha dál varuje před rizikem požárů v severní polovině republiky.

Vlna tropických veder, při níž minulý týden na řadě míst západní, jižní a střední Evropy padaly teplotní rekordy a která si vyžádala i několik desítek obětí, se posunula na Balkán. Například v Srbsku dnes mělo být až 39 stupňů Celsia. Ke konci týdne ale mají teploty na jihu Evropy opět stoupat, ve Španělsku meteorologové o víkendu očekávají opět čtyřicetistupňová horka.

Po necelém týdnu veder, která neustávala ani v nočních hodinách a která si vyžádala oběti mimo jiné ve Španělsku, Francii, Německu, Polsku či Litvě, se v těchto zemích už v pondělí mírně ochladilo. V Německu či Švýcarsku přišly také bouřky.

Teplé počasí, vedra - ilustrační foto
Nejteplejší od roku 1961. Letošní červen trhal dlouhodobé rekordy