V Jeseníkách v noci spadlo až 30 milimetrů srážek, hodně pršet tam bude i dnes. Aktuální výstraha na vydatný déšť platí do večera pro část Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

Na Vysočině měli hasiči asi 150 zásahů. Odstraňovali hlavně stromy a větve, které popadaly na silnice a bránily plynulému provozu, odčerpávali také vodu. Nejčastěji vyjížděli na Žďársku.

"Po osmé hodině večer najel vlak do padlého stromu v kolejišti u Rantířova. Událost se obešla bez zranění," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Před 20:30 zasahovaly dvě jednotky hasičů u osobního auta, které narazilo do padlého stromu u Pavlova u Herálce na Havlíčkobrodsku.

Na jižní Moravě bouřka hlavně lámala stromy, větší škody nezpůsobila, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Petr Příkaský. "Hasiči v souvislosti s bouřkou zasahovali u 21 událostí, v sedmnácti případech šlo o stromy popadané na silnice. V Nedvědici na Brněnsku odstraňovali ze silnice spadlý telekomunikační sloup, v Příměticích na Znojemsku zajistili uvolněné plechy na střeše bytového domu a v Nýrově na Blanensku zajistili uvolněné stany," uvedl Příkaský.

Hasiči zachraňovali posádku člunu

Kolem půlnoci zachraňovali hasiči společně s vodními záchranáři posádku čtyřčlenného člunu na hladině Nových Mlýnů u Pasohlávek.

"Nemohli dopádlovat ke břehu, tak si zavolali pomoc. Nikdo nebyl zraněn, všichni byli v pořádku," dodal mluvčí. Bouřka na jižní Moravě nejvíc škodila na území Blanenska a Znojemska mezi 23:00 pátečního večera do 03:00 sobotního rána.

V Královéhradeckém kraji měli hasiči hlavně k polámaným stromům spadlým na silnice přes 50 výjezdů. Nejvíce zasahovali na Rychnovsku, u 35 událostí, řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. "Někde na silnici popadalo i více stromů najednou. Mezi obcemi Mokré a Přepychy stromy na silnici uvěznily jedno auto," uvedla mluvčí. Ve Slatině nad Zdobnicí strom spadl na rodinný dům. Poničenou střechu hasiči zakryli.

Vydatně a trvale pršet dnes bude podle meteorologů v oblastech Králíky, Lanškroun, Moravská Třebová a Žamberk v Pardubickém kraji, v okolí měst Jeseník, Konice, Litovel, Mohelnice, Šumperk, Uničov a Zábřeh v Olomouckém kraji a na Bruntálsku, Krnovsku a Rýmařovsku v Moravskoslezském kraji. Vzhledem ke srážkám a nasycenosti území mohou některé řeky stoupnout nad hranici prvního povodňového stupně. Povodňová bdělost s nízkým stupněm nebezpečí je vyhlášena do nedělního rána pro regiony Moravská Třebová a Mohelnice.

Zatímco pátek byl zatím nejteplejším dnem letošního roku s teplotami okolo 33 stupňů, dnes se výrazně ochladilo a na většině území prší. Teploměr ukáže přes den nejvýš 18 stupňů, při trvalém dešti to může být jen zhruba 13 stupňů Celsia. Podle předpovědi se má v dalších dnech postupně oteplovat.