Bouřky už ve čtvrtek vpodvečer zasáhly Karlovarský a Plzeňský kraj, voda a polámané stromy na řadě míst zastavily silniční a železniční dopravu.

Podle ČHMÚ po půlnoci bouře postupovaly přes Mělnicko, Mladoboleslavsko, Děčínsko a Ústecko do Libereckého kraje. Meteorologové varovali, že lidem při bouřích hrozí zranění ulomenými větvemi a zásah bleskem. Kolem půl sedmé ráno upozornil ČHMÚ na velmi silné bouřky na Královéhradecku, které postupovaly směrem k severovýchodu do okresů Turnov a Náchod.

Vpodvečer bouřky zasáhly Karlovarský kraj, podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala po sedmnácté hodině vyjížděli hasiči asi k několika desítkám událostí, odstraňovali popadané stromy a odčerpávání vody. Voda z kopců zaplavila některé silnice, a to i v centru Karlových Varů.

Podle webu Českých drah musel být před dvacátou hodinou zastaven provoz na železnici v úseku mezi Tršnicí a Kynšperkem nad Ohří, kde byla podemletá trať a poškozené trakční vedení. Vlaky byly nahrazeny autobusovou dopravou, opravy by měly trvat asi dva dny. Večer spadly stromy na dvě regionální trati v Plzeňském kraji. Úseky z Kasejovic do Blatné a z Třemešné pod Přimdou do Bělé nad Radbuzou se podařilo po půlnoci zprovoznit.

Popadané stromy, poškozené střechy

Ráno zastavily provoz spadlé stromy na trati Křinec – Městec Králové na Nymbursku a na dvou dalších tratích na Jičínsku. Vlaky nejezdily podle webu Českých drah mezi Kopidlnem a Rožďalovicemi a mezi Starou Pakou a Horkou u Staré Paky. Po sedmé hodině ráno už byl provoz na všech třech tratích obnoven.

Stromy padaly i na silnice, kolem půlnoci to bylo zejména na Lounsku, Chomutovsku, Kladensku a Českolipsku, později také na Domažlicku nebo Liberecku, vyplývá z informací policejního dopravního webu. Na křižovatce u Horšovského Týna na Domažlicku silnici zaplavil proud vody o výšce asi 30 centimetrů, v Odravě na Chebsku musel být uzavřen zaplavený podjezd pod rychlostní silnicí R5. Na Sokolovsku voda zaplavila vozovku u obcí Dolní Nivy a Jindřichovice, u Kaceřova se na silnici sesunul svah.

Podle Radiožurnálu hasiči na Žatecku a Děčínsku vyjížděli k popadaným stromům, poškozeným střechám a uvolněné krytině. Kvůli silnému dešti musel být evakuován kemp v Lipové u Chebu. Místní potok se rozlil a hrozilo zatopení chatek.

Ilustrační fotoKvůli bouřkám zasahovali hasiči v Karlovarském kraji po celou noc

Po celou noc zasahovali hasiči v Karlovarském kraji kvůli bouřkám, které ukončily tropická vedra. Celkem vyjížděli k 75 událostem, odstraňovali padlé stromy, odčerpávali vodu i zachraňovali zvířata. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala největší problémy způsobily rozlité malé potoky nebo voda, která stekla z kopců, řekl dnes.

„V první polovině noci, asi od 18 do 22 hodin jsme jezdili hlavně ke spadaným stromům, které zablokovaly silnice. Později zase převažovalo odčerpávání z domů a sklepů," uvedl Kasal.

Nejhorší situace byla na Kynšpersku. V Lítově voda vyplavila halu firmy i penzion, v Nebanicích přívaly vod nezvládala kanalizace a voda vyhazovala kanálové poklopy. „V Chotíkově a Liboci voda zaplavila návsi, bylo tam až metr vody," popsal Kasal. Hasiči tam museli na člunech zachraňovat domácí zvířata. „Lidé se stihli dostat pryč, ale pro zvířata jsme museli na člunech. Asi polovinu se podařilo zachránit," uvedl Kasal.

Ve Stebnici u Lipové na Chebsku potok hrozil odříznutím dětského tábora. Hasiči proto celý tábor s 21 dětmi evakuovali do základní školy v Lipové.

Krajem se okolo tři čtvrtě na pět přehnala druhá vlna bouře. Ačkoli ji také doprovázely blesky a silný déšť, větší škody už nenapáchala.

Ilustrační fotoStřední Čechy v noci zasáhla silná bouřka, blesk zapálil dům

Středočeský kraj zasáhla v noci na dnešek bouřka se silnými nárazy větru. Hasiči vyjížděli ke 40 výjezdům, blesk udeřil do domu na Kladensku a zapálil střehu. Informovala o tom mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

„Do Středočeského kraje dorazila bouřka ve čtvrtek těsně před půlnocí. Porážela stromy, shazovala větve, strhávala plechy ze střech, blesk zapálil rodinný dům," uvedla Kostková. Následky noční bouřky likvidovali hasiči až do rána, vyjížděli ke 40 výjezdům, nejvíce na Kladensku, Benešovsku, Nymbursku a Mělnicku.

Deset minut před půlnocí začala po úderu blesku v obci Lhota na Kladensku hořet střecha dvoupodlažního rodinného domku. Hořela asi polovina střechy, oheň částečně zasáhl i podkroví. Ve tři čtvrtě na tři byl požár zlikvidován. V domě byla v době požáru čtyřčlenná rodina, podle Kostkové se nikomu nic nestalo. Způsobená škoda je odhadnuta na jeden milion korun, uchránit se podařilo hodnoty za pět milionů.

Ve Slaném na Kladensku vyjížděli hasiči k poškozené střeše, které vítr utrhl plechy. Středočeští hasiči vyjížděli také odklízet stromy, které padaly na vozovky. Bouře komplikovala také provoz na železnici.