Během sobotního odpoledne dorazily do České republiky bouřky, které zasáhly především východní polovinu Čech. Pokračovaly pak i během noci na neděli, výstraha před velmi silnými bouřkami přitom platila až do nedělního rána, přičemž na Moravě a ve Slezsku se mohou tvořit i v neděli. 

Zřejmě nejcitelnější problémy přineslo řádění živlů na Nymbursku, kde kvůli silnému větru a vydatnému dešti musel být vpodvečer přerušen program multižánrového hudebního festivalu Votvírák u Milovic.

Organizátoři vyzvali návštěvníky, aby se nepřibližovali k pódiím a dalším vysokým stavbám a vyčkali na informace, jak bude program posunut či upraven; i webové stránky festivalu přesměrovali na facebook, kam postupně vkládali informace o vývoji událostí a jednání s meteorology. Nakonec se od půl osmé večer mohlo pokračovat. Návštěvníci však přišli o vystoupení kapely Visací zámek.

Převrácená plachetnice 

Na Nymbursku se také kvůli poškození trakčního vedení (a to již před příchodem hlavní bouřkové vlny) zastavily vlaky spojující Nymburk s oblastí v okolí Poděbrad; mezi stanicemi Nymburk hl. n. a Libice nad Cidlinou. Dráhy tam musely zavést náhradní autobusovou dopravu.

Na Slapech zase vichr řádil tak, že převrátil plachetnici. Posádka – šlo o dva dospělé a dítě – naštěstí zvládla v pořádku doplavat ke břehu přehradní nádrže.

Na řadě míst kraje museli lidé čelit přívalům vody – a rovněž intenzivnímu větru. Bylo také třeba odstraňovat popadané stromy, byť třeba u blízkých sousedů měli klid. Citelněji zasažen byl například region Prahy-východ v okolí Brandýsa nad Labem. Čtvrt hodiny před sedmou večer také policisté varovali před spadlou větví omezující provoz na Mladoboleslavsku – na silnici číslo 272 u Chotětova; přesněji mezi Chotětovem a Beznem. 

Popadané stromy evidují také na Kutnohorsku, žádná vážná omezení dopravy či dlouhodobější výpadky elektřiny hlášeny nejsou.

Hasiči v souvislosti s bouřkou zasahovali ve středních Čechách do 19. hodiny zhruba u 20 případů. Pro celý Středočeský kraj je od dnešních 15:00 do nedělních 6:00 v platnosti výstraha před silnými a velmi silnými bouřkami.

Omezení dodávek elektřiny

Vlivy počasí se podle očekávání podepsaly i na dodávkách elektřiny. Společnost ČEZ Distribuce večer ve středních Čechách evidovala šest vážnějších poruch na vedení vysokého napětí na Nymbursku a Kolínsku – s předpokladem, že všechny by se mělo podařit odstranit ještě během noci, a výpadky tudíž nepotrvají dále než několik hodin.

Kolem elektrorozvodů měli vpodvečer práci i středočeští hasiči: požáry trafostanic likvidovali dvakrát na Nymbursku – v Poděbradech a v Přerově nad Labem – a v Pětihostech na Praze-východ.

Více než šest desítek výjezdů zaznamenali v sobotu večer hasiči v Královéhradeckém kraji. Nejvíce postiženo bylo Náchodsko, Královéhradecko a Trutnovsko, kde hasiči vyjížděli ke stromům spadlým na silnice, odstraňovali dráty elektrického vedení nebo uvolněné části střech, pomáhali s čerpáním vody ze sklepů, garáží a domů. Přívalové srážky také překvapily šest lidí, kteří kempovali na ostrově Opatovického písníku. Hasiči pro ně dojeli člunem a dostali je zpět na břeh.

Sesuv půdy na Táborsku

V souvislosti se silnou bouřkou, která se přehnala v noci na neděli přes Pardubický kraj, hasiči zasahovali u 12 událostí. "Jednalo se zejména o popadané stromy a ve dvou případech hasiči odstraňovali nahromaděné bahno z polí na silnici, a to v Řetové na Orlickoústecku a v Gruně na Svitavsku," sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková. Vyjížděli také do Moravské Třebové, Strakova, Korouhve nebo do Lanškrouna a do dalších obcí v celém kraji.

Později bouřka dorazila i do jižních Čech, kde pravděpodobně největší škody napáchala na Táborsku. Podle tiskové mluvčí jihočeských hašičů Venduly Matějů sice situace v Táboře nebyla nijak dramatická, došlo ale k několika událostem. Krátce po 18. hodině o první z nich informoval tiskový policejní mluvčí Miroslav Doubek. „Máme hlášený sesuv půdy v ulici na Bydžově v Táboře, dokonce je tam zavaleno nějaké auto,“ osvětlil.

Dispečink ČEZ Distribuce evidoval v sobotu ve 21:00 kolem 34 tisíc domácností bez elektřiny a 22 poruch na vedení vysokého napětí. Většinu se podařilo přes noc obnovit, zbylých několik set domácností by mělo dostat dodávky během dneška. Škody jdou do statisíců korun. Nejvíce problémů s dodávkami bylo na Náchodsku a Trutnovsku v Královéhradeckém kraji a na Nymbursku a Kolínsku ve středních Čechách.