Bouřky postupující přes jihovýchod Česka za sebou v pátek a v noci na sobotu kromě dalších škod zanechávaly také polámané stromy a poškozené vedení. Kolem pátečních 22:00 společnost EG.D evidovala asi 12.000 domácností bez elektřiny.

Beats for Love 2022, Ostrava, den první, pátek 1. července 2022.
Beats for Love zažil drama kvůli dešti, festival ale jede dál, najděte se

Kromě jižní Moravy byly problémy také na Vysočině kolem Žďáru nad Sázavou a v okolí Borovan na Českobudějovicku. Ještě dnes před před polednem bylo bez proudu asi 700 odběratelů EG.D, z toho 500 na Hodonínsku a zhruba 200 kolem Borovan.

Bouře na jižní Moravě

Páteční bouře na jižní Moravě zanechaly největší škody v pásu mezi Valticemi na Břeclavsku a Bzencem na Hodonínsku. Hasiči postupně zasahovali na 70 místech. "Nejčastěji jsme odklízeli popadané nebo nebezpečně nahnuté stromy či ulomené větve," uvedl mluvčí hasičů Jan Dvořák. Na osmi místech museli hasiči také čerpat vodu. Bez proudu zůstávalo ráno zhruba 800 domácností na Břeclavsku a Hodonínsku, informovali energetici.

Sesuv půdy na dálnici D3 mezi Myslkovicemi a Košicemi ve směru od Českých Budějovic na Prahu.
Do Česka dorazily další bouřky. Způsobily výpadky proudu i sesuv půdy

Podle pátečních informací Českého hydrometeorologického ústavu vykazovala bouřka znaky supercely a přinášela nárazy větru až přes 80 kilometrů za hodinu, kroupy přes tři centimetry a místy velmi intenzivní srážky.

Přímo ve Valticích vichr polámal mnoho stromů, včetně velkého platanu na náměstí, a také ničil střechy. Srolované pláty plechové krytiny sundávali hasiči třeba i z koruny stromu. V některých obcích padaly kroupy. Například lidé z Bzence na Hodonínsku sdílejí na sociálních sítích záběry vozovky pokryté kroupami a snímky poničené úrody na zahrádkách.

Popadané stromy, auto v příkopě

Dobrovolní hasiči z Vracova na Hodonínsku vyjížděli k popadaným stromům na silnici, vytahovali auto z příkopu, ve Vacenovicích čerpali vodu z garáže. Poté likvidovali popadané stromy přímo ve Vracově. Při tom do nich málem najelo starší auto, uskočili prý na poslední chvíli.

Z požáru haly v Zápech na Praze-východ v pátek 1. července 2022.
Požár haly v Zápech likvidovali hasiči téměř 39 hodin

„Členové jednotky, kteří řídili dopravu na místě, byli málem sraženi řidičem, který vykazoval známky opilosti," napsali vracovští hasiči na facebooku. Řidič se agresivně dožadoval uvolnění cesty, hasiči mu nedovolili místo opustit. Policisté později naměřili řidičovi 2,5 promile alkoholu v krvi.

„Nyní je tak řidič důvodně podezřelý z trestných ohrožení pod vlivem návykové látky a neoprávněného užívání cizí věci, kdy mu v případě uznání viny hrozí i pobyt za mřížemi," uvedl policejní mluvčí Petr Vala.