Bouřky a průtrže mračen včera nakonec nejvíce odnesly nikoliv jižní Čechy, jak se meteorologové obávali, ale oblasti na pomezí Středočeského a Pardubického kraje, kde spadlo kolem 40 milimetrů srážek. Na Chvaleticku se voda valila po silnicích, v několika vesnicích byly vytopené sklepy. V Živanicích dokonce na jedoucí auto spadl strom.

"Až do 21. hodiny jsme zasahovali u 21 událostí. Nejpostiženější oblastí bylo Kladrubsko a obce v okolí – jako Strašov, Kasaličky, Voleč, Kojice. Hasiči na těchto místech odčerpávali vodu ze sklepů i rodinných domů. Na Chvaleticku se valila voda po komunikaci. Odstraňovali jsme nánosy bahna," uvedla mluvčí krajských záchranářů Vendula Horáková.

Hasiči vyjíždějí v neděli večer k popadaným stromům, také odčerpávají vodu ze zatopených míst.
Noční bouřky v Česku lámaly stromy a zaplavily sklepy. Večer dorazí další vlna

Spadané stromy a zlámané větve přes cestu hasiči likvidovali na mnoha místech Pardubického kraje. Vyvrácené stromy na garáži  například ve Starém Hradišti.

"Dále jednotky dobrovolných hasičů monitorovaly vodní tok v Němčicích. Situace se ale během noci uklidnila a výjezdů již tolik nepřibývalo. Jen před 23. hodinou hasiči zasahovali v Živanicích, kde na projíždějící osobní automobil spadl strom. Událost naštěstí byla bez zranění. Poškozen byl pouze automobil a spadlý strom byl odstraněn," dodala Horáková.

Celorepublikově nejvyšší srážkové úhrny byly včerab zaznamenány na pomezí Středočeského a Pardubického kraje. Například na meteorologické stanici v Konárovicích na Kolínsku spadlo 42 milimetrů srážek, což je množství, jaké zde jindy spadne za bezmála celý měsíc. 

Zdroj: HZS KHK

Popadané větve, ale i zatopené sklepy museli v noci po intenzivních bouřkách řešit krajští hasiči. Například v Káranicích nedaleko Chlumce nad Cidlinou v Královéhradeckém kraji silné deště zaplavily asi dvacítku rodinných domů a garáží. V obci se navíc tvořily laguny z vody, která nestačila odtékat kanalizací. Hasiči vodu odčerpali a preventivně do obce navezli pytle s pískem.

„Kolem 23. hodiny se situace uklidňovala, jednotky se vracely zpět na své základny kolem druhé hodiny ranní. Nikdo nebyl při událostech zraněn,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Martina Götzová. Kromě Káranic pomáhali hasiči s odčerpáváním vody také v nedalekých Chudeřicích a Obědovicích. Spadlé stromy a větve pak odstraňovali v Hradci Králové, Lišicích a Kosicích.

Děti ohrozil rozvodněný potok

Avizované bouřky a prudký déšť zaměstnaly v noci hasiče na Vysočině. Zasahovali u čtyřiceti událostí. „Odstraňovali popadané stromy z komunikací, odčerpávali vodu ze zatopených objektů a na několika místech také prováděli monitoring stavu rozvodněných potoků a řek,“ potvrdila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Měsíc po ničivém tornádu už poničené jihomoravské obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky a hodonínský Pánov částečně prokoukly. Práce na zasažených budovách či hřbitovech je ale stále hodně.
Měsíc od řádění tornáda. Zničené obce se vrací k životu, budou i hody

„Stanice v Jihlavě v Hruskových Dvorech měla za včerejšek 8,5 milimetrů srážek,“ doplnil statistické číslo dobrovolný pozorovatel počasí pro Český hydrometeorologický ústav Petr Janoušek.

V Olešnici na Havlíčkobrodsku se rozvodnil potok v místě, kde kempovalo osmnáct lidí. „Hasiči je převezli do objektu místní hasičské zbrojnice,“ uvedla Petra Musilová. Ani na Pelhřimovsku neprožili hasiči klidnou noc. Po půlnoci tam kvůli rozvodněnému potoku museli evakuovat dětský tábor v Bácovicích. „Bezpečné zázemí našlo pětadvacet dětí a dvě dospělé osoby na pelhřimovské stanici profesionálních hasičů,“ informovala Petra Musilová.