ČEZ Distribuce k 11:00 evidovala 15 tisíc odběrných míst bez elektřiny, ráno jich podle mluvčí firmy Soni Holingerové bylo 35.000 a kolem 02:00 zhruba 97 tisíc. Počet poruch na vedení vysokého napětí se snížil z nočních 70 na ranních 55 a dopoledne dále klesl na 38 poruch.

Společnost eg.d podle svého mluvčího Romana Šperňáka evidovala k dnešnímu ránu 32 poruch na linkách vysokého napětí a zhruba 9900 domácností s omezením dodávek elektřiny hlavně na jihu Čech. Po 10:00 poruch ubylo na 24 a bez proudu zůstávalo 6500 odběratelů. Víc než polovina z nich připadala na Táborsko, zejména na okolí Mladé Vožice, asi 1800 domácností bez elektřiny bylo na Českobudějovicku.

Dolní Bojanovice zasáhla v pondělí v podvečer extrémní bouřka. Její následky místní odstraňují i následující den.
Hrůza v Bojanovicích. Vesnicí plavaly kontejnery, lidé budou bez úrody

"Pracujeme především ve středních Čechách," uvedla Holingerová. Před polednem podle ní energetiky ČEZ nejvíc zaměstnávaly opravy v okresech Benešov, Praha-východ a Praha-západ. "V Královéhradeckém kraji se nám podařilo zákazníky připojit, ještě jsou ale poruchy i tam," dodala. Ráno bylo v tomto regionu sedm poruch na vedení vysokého napětí, stejně jako v Ústeckém kraji.

Nejčastější příčinou přerušení dodávek byl pád stromů a větví do vedení a poškozené izolátory, uvedla Holingerová. Na řadě míst jsou podle ní přetrhané vodiče, některé výpadky byly způsobeny také úderem blesku do drátů.

Některé řeky na povodňovém stupni

Na druhém povodňovém stupni pohotovosti byla před 05:30 Otava v Sušici a Rejštejně na Klatovsku a Volyňka v Něměticích na Strakonicku. V Sudslavicích na Prachaticku Volyňka kolem 01:00 vystoupala až na třetí stupeň ohrožení, kam se kolem 02:00 dostal také Botič v pražských Nuslích. Na obou místech už byla hladina kolem 05:30 bez povodňového stupně.

Zatopený viadukt v Pelhřimově.
Silné bouřky vydrží v Česku až do pátku. Hrozí rozvodnění řek

Na první povodňový stupeň bdělosti se v západních Čechách dostala i Křemelná, ve středních Čechách Botič, Litavka a Kocába a na jižní Moravě Jevišovka.

Meteorologové očekávají další bouřky na většině území Česka v noci na pátek. Výstraha ČHMÚ před vzestupem hladin menších toků platí do pátečního poledne v Plzeňském kraji, v západní části Jihočeského, v jihozápadní části Středočeského kraje a v Praze.

Bouřky zastavily nebo omezily železnici 

Bouřka způsobila problémy i na železnici, nejvíce v jižních a středních Čechách, většinou na regionálních tratích. Některá omezení se již podařilo odstranit. U Vraného nad Vltavou je trať zaplavená vodou a bahnem. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Správa železnic.

"Noční přechod silných bouřek má za následek významné komplikace provozu na železnici z důvodu poruch zabezpečovacího zařízení, popadaných stromů a podobně," uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Firma podle něj průběžně pracuje na zprovozňování tratí.

Hasiči kvůli bouřkám 21. června 2021 v podvečer evidovali v Olomouci už více než dvě desítky výjezdů. Zajistili například utrženou střechu v Odrlicích
Popadané stromy, zatopené sklepy, lidé bez elektřiny. Do ČR dorazily bouřky

Zabezpečovací zařízení mělo výpadek například v Protivíně na Písecku, u Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku, Pacově na Pelhřimovsku nebo na trati Ješetice - Střezimíř na Benešovsku. Spadlý strom zastavil dopravu třeba na středočeských úsecích Kácov - Ledečko a Plaňany - Pečky a také na trati Březnice - Mirovice na pomezí středních a jižních Čech.

Do stromu vlak najel například mezi Choťovicemi a Převýšovem na pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje, u jihočeské Včelné nebo mezi Úvaly a Českým Brodem u Prahy. Na této koridorové trati zůstal provoz zachován po druhé koleji.

Velké problémy jsou kolem Vraného nad Vltavou. Směrem do Davle je trať osud zaplavená, ve směru do pražské Zbraslavi zavalená bahnem a kamením.