Po silných bouřkách, které se vyskytly v Česku v pátek a v noci na sobotuk, bylo ráno bez elektřiny kolem 30 tisíc domácností. Nejhorší byla situace v Moravskoslezském, Jihomoravském a Libereckém kraji. Vyplývá to z informací distribučních firem ČEZ a EG.D. Obnovení dodávek předpokládají energetici během soboty.

Hasiči měli kvůli bouřkám od pátečního odpoledne přes 1000 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Meteorologové zaznamenali nejvyšší náraz větru na letišti v Mošnově, a to skoro 100 kilometrů za hodinu, v bouřkách se podle nich vytvářely kroupy mezi třemi až osmi centimetry, největší byly na Znojemsku.

„I když vše nebylo zcela jisté s ohledem na přítomnost saharského prachu a oblačnosti, nakonec k rozvoji velmi a extrémně silných bouří včera (v pátek) došlo. První velmi intenzivní bouře začaly doslova explozivně růst v Pošumaví kolem 16:30,“ napsal na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Supercela vyprodukovala velké kroupy

Vývoj byl podle meteorologů překotný a velmi rychle se z bouřek staly supercely, které už krátce po svém vzniku produkovaly kroupy i kolem šesti centimetrů na Písecku. Další vývoj směřoval směrem k severovýchodu přes oblast středních Čech až na hranice s Polskem. I v této oblasti ČHMÚ zaznamenal velké kroupy. Večer se supercela objevila na jihu Vysočiny, postupovala na východ. „Kromě škod větrem produkovala tato supercela na jižním cípu systému velké kroupy, patrně jedny z největších včera (v pátek) zaznamenaných. Na Znojemsku dosahovaly až k osmi centimetrům,“ uvedl ČHMÚ.

Co je supercela?

Zvláštní typ bouřky tvořený jedinou mohutnou konvektivní buňkou, tedy systémem stoupajících a klesajících teplých a studených proudů v uzavřené smyčce.

Často ji doprovází ničivé prvky bouří jako jsou kroupy větší než dva centimetry, silný vítr nad 90 kilometrů v hodině a dokonce i tornáda. Oproti běžným bouřím má delší životnost, většinou dvě až čtyři hodiny.

S bouřkou jsou spojené ale i silné větry, buďte tedy obezřetní na padající stromy a přizpůsobte rychlost své jízdy. Ideální je ale zastavit na bezpečném místě a nepříznivé počasí přečkat.

Intenzivní srážky pak zasáhly Brno a dál postupoval bouřkový systém do Slezska, ale částečně slábnul. „Během noci se bouřky vyskytovaly výjimečně také a ještě po půlnoci byly schopné produkovat poměrně výrazné škody a velmi intenzivní srážky,“ uvedl ČHMÚ.

Hasiči měli kvůli bouřkám přes 1000 výjezdů. „Hodně zásahů bylo v Jihočeském a Středočeském kraji. Dále večer v Libereckém kraji a Jihomoravského kraji, kde evidují nejvíc případů. V noci jsme dále často vyjížděli v kraji Moravskoslezském a Olomouckém,“ napsali na siti X.

Bouřky omezovaly i železniční dopravu, hasiči Správy železnic měli k ranní 06:00 kvůli bouřkám 17 výjezdů, nejčastěji odstraňovali popadané stromy na trati, zasahovali i u pádů stromů do trakčního vedení. V Jihomoravském kraji v úseku mezi Adamovem a Blanskem omezuje dopravu naplavené bahno.

Tisíce domácností zůstaly bez elektřiny

Společnost ČEZ k 18. hodině evidovala ještě osm poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo 3800 odběrných míst na Karvinsku, řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Ráno kolem 09:00 měla přitom firma nahlášeno 31 poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny bylo kolem 21.000 domácností. Nejvíc postižený byl podle Holingerové Moravskoslezský kraj, zejména Karvinsko a Frýdecko-Místecko, a pak Jablonecko v Libereckém kraji.

Distribuční společnosti EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, se do odpoledne podařilo většinu poruch odstranit. K sobotním 17:30 zůstávalo na distribučním území bez proudu asi 300 odběrných míst, a to v obcích Těchov a Bukovina na Blanensku a v obcích Nemojany a Opatovice na Vyškovsku.

Jižní Morava

Páteční bouřka, která se prohnala jižní Moravou, zatopila silnice. Plné ruce práce měli hasiči, v kraji zasahovali od večera do ranních hodin u tří stovek událostí. Většinou řešili popadané stromy a čerpání vody. Největší následky nechala bouřka v Brně a na Brněnsku. Ulice pod vodou mělo v noci Blansko, což je pro místní obyvatele neobvyklý jev. Naposledy tam voda zaplavila ulice na konci devadesátých let. Bouřka narušila i vystoupení Brněnské filharmonie v Janáčkově divadle. Řádění živlu se naštěstí obešlo bez zranění.

Páteční deště s přívaly vody a bahna vystavily stopku nejnavštěvovanějším jeskyním v České republice. Světoznámé Punkevní jeskyně v Moravském krasu na Blanensku s unikátní plavbou podzemím na lodičkách, které ročně navštěvuje přes dvě stě tisíc lidí,  jsou od soboty uzavřené veřejnosti.

Obezřetní museli být v sobotu ráno také řidiči mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou, kde rozvodněná řeka Svitava zatopila několik podjezdů pod železniční tratí. „Jak jsem jel ráno do práce, musel jsem jednou najet pod tratí do protisměru. Tunýlky byly zatopené. Kdo to zná, není zaskočený počítá s tím. Nebyla to ale žádná katastrofa. Hasiči měli zřejmě velmi pernou noc. Prořezaných padlých stromů byla kolem silnice spousta. A mezi Adamovem a Křtinami to muselo být peklo. Tam stromy padají ve velkém po každém větším dešti a blokují silnici. Vysypané kamení na vozovce jsem tentokrát žádné neviděl,“ hlásil v sobotu ráno Kamil Vašíček z Adamova.

Zatopené centrum Blanska v noci z pátku na sobotu. | Video: se souhlasem Martina Fořtíka

Centrem Blanska se po páteční bouřce valil v noci proud kalné vody. Zatopil část náměstí Svobody a parku před radnicí. „Šel jsem domů z baru a hlavou mi blesklo,že je to na kánoi. Tolik vody jsem v centru nikdy neviděl. Bylo to hodně divoké a nepříjemné. Ve Sloupečníku a v Palavě to muselo být asi hodně zlé. A co teprve ve Sloupu v Moravském krasu a jeskyních? Tam museli určitě plavat, snad jsou všichni v pořádku,“ řekl Deníku Martin Fořtík z Blanska, který redakci poskytl sérii videí a snímky zatopeného centra dvacetitisícového města.

Olomoucký a Zlínský kraj

Během noci z pátku na sobotu zasahovali hasiči Olomouckého kraje u padesáti událostí.

close Bouře v Olomouckém kraji: Stromy na silnicích, voda ve sklepech info Zdroj: HZS Olomouckého kraje zoom_in Bouře v Olomouckém kraji: Stromy na silnicích, voda ve sklepech

„Jednalo se o popadané stromy na komunikacích. Čerpali jsme vodu ze sklepů a garáží, a to na 17 místech převážně na Prostějovsku a Přerovsku. Řešili jsme i utržený hromosvod na elektrické rozvodně,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

V sousedním Zlínském kraji měli hasiči výjezdů spojených s odstraňováním následků počasí výrazně méně. Evidovali tři zásahy. V Kroměříži odstraňovali ze silnice spadlou větev a v Rožnově pod Radhoštěm a Zašové na Vsetínsku popadané stromy, sdělil ráno novinářům mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

Liberecký a Ústecký kraj

Hasiči v Libereckém kraji vyjeli v souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky k více než stovce událostí.

close Následky bouřky v libereckém kraj. info Zdroj: HZS Libereckého kraje zoom_in Následky bouřky v libereckém kraj.

Zasahovali zejména na vyvrácených stromech a poškozených střechách. Nejsilněji bylo zasaženo Turnovsko a Jablonecko.

Bez proudu bylo ráno v kraji 2600 domácností, v noci jich bylo zhruba dvakrát více, sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

„Předpokládáme, že během dne se podaří dodávky obnovit,“ dodala. Poruch na vysokém napětí bylo kolem 09:00 v kraji devět, bez proudu byly domácnosti hlavně na Jablonecku - v části Jablonce, Železném Brodě, Lučanech nad Nisou, Malé Skále či Rychnově u Jablonce.

Při nočních bouřkách v kraji napršelo podle údajů z meteostanic kolem 30 litrů na metr čtvereční. Zranění při nich neutrpěl nikdo. Hasiči odstraňovali popadané stromy na 93 místech v kraji, nejvíce zásahů měli na Turnovsku a Jablonecku. V Blanické ulici pod rozhlednou Petřín v Jablonci nad Nisou vítr poškodil šest střech. Hasiči tam podle mluvčího pomáhali střechy zakrývat provizorními plachtami a přitloukali plechy a hřebenáče. „Asi tam musel být nějaký silnější poryv, těch událostí v oblasti Petřína a Vrkoslavic bylo více než jinde,“ dodal Hon.

Výjezdů k uvolněným střechám v dalších částech Libereckého kraje měli hasiči v noci čtyři, mimo jiné se uvolnila i na mateřské škole v Paceřicích nedaleko Turnova. Vodu hasiči čerpali ve čtyřech případech.

V důsledku bouřky bude po celý dnešní den na Ještědu v Liberci uzavřené skill centrum, kde jsou tratě s překážkami pro bikery. „Musíme to nechat vyschnout, je to podmáčené,“ řekl ČTK za provozovatele Radek Chalupa.

V sousedním Ústeckém kraji bouře příliš neškodila, výjezdů tam hasiči měli zhruba 20.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči vyjížděli kvůli páteční bouřce k 75 spadlým stromům a v šesti případech čerpali vodu. Nejvíc zásahů měli na Mladoboleslavsku a Nymbursku, řekl mluvčí krajských hasičů Dominik Pěnička.

„Čerpali jsme například vodu z nákupního centra Olympia v Mladé Boleslavi. Jinak to byly většinou sklepy nebo také školka,“ uvedl Pěnička.

Nejvíc zásahů měli hasiči v podvečer a večer. Mezi 17:00 a 20:00 vyjížděli k 63 popadaným stromům a pěti případům čerpání vody. V noci se podle mluvčího už situace uklidnila.

Počasí zkomplikovalo provoz na trati Luštěnice-Dobrovice, kde osobní vlak večer narazil do spadlého stromu. Další spadlý strom zastavil provoz na trati Skalsko-Mšeno. Některé vlaky musely být odřeknuty.

Problémy byly i na silnicích. Nehoda dvou osobních aut v podvečer zablokovala silnici I/11 v Kolajích na Nymbursku, jeden vůz skončil převrácený na střechu. Jeden z řidičů se vážně zranil, vrtulník ho přepravil do nemocnice.

Páteční krupobití. | Video: se souhlasem Jaroslava Hlouška

Na Kladensku intenzivní krupobití okolo půl šesté zasáhlo vše, co mu stálo v cestě. Místní mají potlučená auta, úrodu, skleníky i plastové okapy.

Královéhradecký kraj

Od pátečního podvečera do sobotního rána zasahovaly profesionální a dobrovolné jednotky hasičů v Královéhradecké kraji v asi 25 případech, kdy poskytovaly technickou pomoc zejména při odstranění polámaných stromů nebo větví z komunikací a drátů elektrického vedení.

Fotogalerie: Bouřka v kraji nebyla silná, přesto napáchala škody. Hasiči vyrazili k 25 případům

Nikdo nebyl zraněn. Události byly po celém kraji, nejvíce však na Jičínsku, Trutnovsku a Náchodsku.

Moravskoslezský kraj

Hasiči tradičně řešili kvůli silnému větru střechy a stromy. „Nejvíce výjezdů jsme měli na Novojičínsku, a to 45, dále pak v Ostravě 23. V ostatních okresech se jednalo o jednotky zásahů. Hasiči ve většině případů odstraňovali stromy a polámané větve,“ informoval mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Dva stromy spadly na železnici, a to v úseku Suchdol nad Odrou - Fulnek a pak ještě mezi Jistebníkem a Studénkou. Oba byly odtraněny z dráhy už během noci.

Ještě ráno přetrvávala zatažená obloha, například na Karvinsku doprovázená deštěm. Frýdeckomísteckem prošly bouřky s „vizuálními efekty“ už během noci.

Středeční bouřka způsobila v kraji podstatně větší škody. Nejvíce zasáhla Ostravsko. Poničena byla například střecha jedné z budov památkově chráněného Trojhalí Karolina, bouře lámala a vyvracela stromy i v oblíbených Komenského sadech nebo v ostravské zoo, která ve čtvrtek zůstala z bezpečnostních důvodů uzavřená.

Kraj Vysočina

Hasiči na Vysočině vyjížděli od pátečního večera do dnešního rána ke čtyřem desítkám zásahů spojených s následky bouřek. Nejčastěji odstraňovali popadané stromy. Vyplývá to z vyjádření mluvčí krajských hasičů Petry Musilové.

„Nejvíce zásahů měli hasiči na Třebíčsku,“ uvedla. První výjezdy měli na Vysočině kvůli počasí po pátečních 18:00. Nad dnešním ránem se pak situace zklidnila. Kvůli popadaným stromům v noci nejezdily některé železniční spoje, nyní je provoz v regionu všude obnoven. Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým deštěm platila pro větší část Vysočiny do páteční půlnoci. Podle předpovědi meteorologů bude dnes nejprve oblačno až zataženo, místy může pršet a lokálně se opět vyskytnout bouřky. Přes den se postupně vyjasní.