Avizované bouřky na Kladensku pročistily ve středu odpoledne vzduch a snížily teploty na snesitelné. Lidé v Želevčicích se ale při burácení zalekli podivného útvaru na obloze. Měli strach, že vidí tornádo a přijde pohroma. Nad vesnicí se podle všeho přehnala tromba. Vzdušný vír někteří stačili vyfotit na mobil. K vidění byl jen pár vteřin, nic nepoškodil, nikoho nezranil a „odvrtěl“ se směrem k Černuci.

„Byl jsem u kamaráda na návštěvě, seděli jsme na verandě. Polekal jsem se toho, co vidím. Popadl mobil a vyfotil. Po zkušenosti z Moravy jsme všichni raději utekli do domu. Naštěstí to trvalo jen pár vteřin. Jev běžel po obloze od Slaného přes Beřovice zhruba směrem na Černuc. Pak už jen pršelo a byl klid,“ popsal úkaz na obloze Petr Šíma ze Slaného.

Hasiči ve středních Čechách vyjíždí k desítkám událostí, převážně popadaným stromům či odčerpávání vody. Polámané stromy na mnoha místech omezily dopravu. „Od 15. hodiny jsme zaznamenali postupný nárůst událostí. Do 18. hodiny jich bylo rovných 60, přičemž 52 z nich bylo technických pomocí. Z toho 31 popadaných stromů. Třináctkrát jsme čerpali vodu a osmkrát jsme odstraňovali nebezpečné stavy,“ napsali hasiči na platformě X s tím, že nejvíce zásahů (22) evidovali na Praze-východ, po 10 událostech řešili na Praze-západ a na Mladoboleslavsku.

Bouřky zastavily provoz na několika tratích. Omezen je i provoz vlaků z Prahy do Ostravy, a to na trati mezi Prahou a Pardubicemi, v úseku Záboří nad Labem a Řečany nad Labem. Vlaky mají více než 180 minutové zpoždění. Na vině je strom na kolejích a poškozené trakční vedení.

Zastavená vlaková doprava v Záboří nad Labem, 10. července 2024. | Video: Deník/Kateřina Součková

Na nádraží v Záboří nad Labem tak už přes 180 minut čekají vlaky směřující například Prahy do Ostravy a z Prahy do Budapešti. „Čekáme tady už dlouho a ze začátku jsme vůbec nevěděli, proč vlastně stojíme. Nyní se odjezd z nádraží stále oddaluje,“ informoval cestující vlaku RegioJet ve směru z Prahy do Ostravy.

Na Budějovicku padaly několikacentimetrové kroupy

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po půl třetí odpoledne uvedl, že tzv. konvektivní aktivita je nejsilnější na linii mezi jižními a severními Čechami. „Intenzivní bouřky mohou produkovat i kroupy kolem 3 cm jako například buňka v okolí Českých Budějovic,“ uvedl ústav s tím, že jakmile se začnou bouřky slévat do linií, vzroste i riziko intenzivních přívalových srážek.

Kroupy o průměru několika centimetrů zachytila Eva Drmotová ze Slavče. | Video: Eva Drmotová

Třícentimetrové kroupy zachytila na fotkách Eva Drmotová ze Slavče na Českobudějovicku. „Bouřka s kroupami se přihnala po poledni. Nejdříve padaly drobné krupky, pak se stále zvětšovaly. Nebyly ale kulaté, spíše placaté. Žádné velké škody na zahradě naštěstí nenapáchaly. Po bouřce se na chvíli ochladilo, bylo příjemně, pak ale znovu začalo být dusno,“ popsala.

Poměrně velké kroupy padaly také v Litvínovicích na Budějovicku a jejich okolí. A nad Prachaticemi nebo Churáňovem se přehnala bouřka, při níž padaly malé kroupy do velikosti jednoho centimetru.

close Kroupy o průměru několika centimetrů zachytila Eva Drmotová ze Slavče. info Zdroj: Eva Drmotová zoom_in Kroupy o průměru několika centimetrů zachytila Eva Drmotová ze Slavče.

Následkem bouřek, které se do kraje vrátily ještě kolem 20. hodiny, v jižních Čechách padaly stromy. Třeba na Šumavě nebo Novohradsku. Do stromu narazil kolem třetí odpoledne osobní vlak na trati mezi Suchdolem nad Lužnicí a Novou Vsí nad Lužnicí. Cestující odvezla náhradní doprava. Podle informací Českých drah byla trať číslo 226 ve zmíněném úseku znovu průjezdná kolem 19. hodiny.

ČHMÚ dodal, že středeční bouřky jsou a budou ale i nadále spíše lokální a nevyskytnou se na celém území výstrahy. „Sledujte proto radarová data. Na nejsilnější buňky můžeme vydávat i výstrahy na pozorovaný jev nad rámec vydané předpovědní výstrahy,“ uvedli hydrometeorologové.

3. stupeň povodňové aktivity na říčce Černá

Na Kaplicku na 3. stupeň povodňové aktivity vystoupala po 21. hodině říčka Černá v Ličově. Kulminovala ve 21.10 na 174 cm a na 3. SPA se držela si hodinu. Před příchodem bouřek byla hladina ani ne na 25 centimetrech.

Také v profilu Trhové Sviny na Svinenském potoce byl ve 21 hodin překročen 3. SPA. „Aktuálně je hladina toku po kulminaci. Předpokládáme, že vzestupy hladin se budou propagovat i níže po toku Svinenského potoka a Stropnice. Výrazné vzestupy s dosažením SPA očekáváme níže po toku zejména v profilu Pašinovice na Stropnici,“ oznámil před 22. hodinou Český hydrometeorologický ústav s tím, že aktualizované informace jsou na webu.

Přívalový déšť zatopil ulici Pod Kamenem v Českém Krumlově. Průjezd zajistili během několika minut hasiči. | Video: Deník/Zuzana Gabajová

Bouřky zastavily provoz také na řadě tratí.

Na Hradecku hasiči evakuovali dětský tábor

Bouřka neminula ani východní Čechy. Hasiči na síti X uvedli, že po silných deštích zasahují v celém Královéhradeckém kraji. „Aktuálně zasahujeme u 30 událostí, od dnešní 15. hodiny je zatím řešeno téměř 80 zásahů v souvislosti s počasím. Na Trutnovsku jsme provedli evakuaci dětského tábora, všichni táborníci jsou v bezpečí," uvedli hasiči okolo 22. hodiny.

Bouře překvapila obyvatele Hořicka. „Přišlo to, když jsme byli před Hořicemi. Začal se prudce točit vítr a létat listí, takže jsme raději zastavili na čerpací stanici. Pokračovali jsme zhruba po deseti minutách a po chvíli byl přes cestu spadlý strom. Ani to nás neodradilo,“ popisoval Jakub Cígler, který v kritickou dobu na plovárnu mířil s manželkou a čtyřmi dětmi z Hradce Králové.

Hořicko překvapila průtrž mračen. Podívejte se na tu smršť. | Video: Stanislav Ďoubal

V Praze hasiči zasahovali u popadaných stromů

Silné bouřky dorazily odpoledne také do Prahy. Kolem 17. hodiny ohlásili pražští hasiči první zásahy. „Kvůli procházející bouřce zasahujeme zejména u událostí spojených s poryvy větrů,“ napsali hasiči na platformě X v 17.14 hodin, přičemž přiložené fotografie zaznamenávaly popadané stromy na vozidla a větrem poničený bilboard.

Jen pár minut před tím upozorňoval Český hydrometeorologický ústav mimo jiné na silné bouřky na okraji Prahy. „Pozor na buňku na S okraji Prahy (postup východním směrem) a na Pardubicku. Hrozí kroupy větších rozměrů i kolem 3 cm a na Pardubicku i intenzivní přívalové srážky. Bouřky zde mají velmi malý pohyb. Pozor na také na intenzivní bleskovou aktivitu. V dalších hodinách očekáváme další vývoj v oblasti Vysočiny a i Moravy,“ napsalo ČHMÚ na platformě X.

Bouřka v Mostě převrátila pódium

Hned k několika událostem vyjížděli ve středu 10. července odpoledne hasiči na Mostecku. Na 1. náměstí se kvůli silné bouřce převrátilo pódium, čerpali také vodu z domů a likvidovali popadané stromy.

O události na 1. náměstí informovala Mostecká vlaštovka. Událost se odehrála po půl páté odpoledne nedaleko magistrátu. Na místě zasahovali hasiči. Ti vyrazili také k čerpání vody v Bílinské ulici v Braňanech nebo na tř. Budovatelů v Mostě, likvidovali také několik popadaných stromů či větví, a to ve Starém Mostě, v ulici Lidická nebo Mikoláše Alše.

ČHMÚ vedle veder a bouřek varuje i před stoupáním hladin toků  

Meteorologové vedle vysokých teplot a bouřek s přívalovými srážkami varují i před stoupáním hladin zejména menších vodních toků, které odvodňují Šumavu, Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlických hor a Jeseníků. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to ve středu uvedl v aktualizované výstraze. Odpolední teploty dnes na většině území Česka překročí 31 stupňů Celsia, ve východním Polabí, na střední a jižní Moravě a na Ostravsku i 34 stupňů.

„Kolem poledne se začne projevovat vliv studené fronty, která bude přecházet naše území k západu. Bouřky, které budou i velmi silné, budou doprovázené přívalovými srážkami ojediněle s úhrny kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes 70 milimetrů, nárazy větru i kolem 25 metrů za sekundu (90 kilometrů za hodinu) a kroupami o velikosti kolem tři centimetry,“ uvedli meteorologové.

První přeháňky a bouřky očekávají v západní polovině Čech, během dnešního odpoledne se velmi silné bouřky objeví na ostatním území Čech a v západní polovině Moravy a budou postupovat k severu až severovýchodu. Zhruba v jihovýchodní polovině Česka hrozí bouřky až do čtvrtečních časných ranních hodin, na východě republiky se podle meteorologů objeví silné bouřky až v noci na čtvrtek a během čtvrtečního rána.

Vzhledem k očekávaným opakujícím se bouřkám během středy a noci na čtvrtek mohou hladiny zejména menších vodních toků překročit první povodňový stupeň a ojediněle i druhý. Povodňová bdělost platí pro celý Jihočeský kraj a téměř celou Vysočinu a pro části Plzeňského, Středočeského, Pardubického a Olomouckého kraje od dnešních 18:00 do čtvrtečního poledne. „K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech, ale může docházet i mimo tuto oblast,“ uvedl ČHMÚ.