Hasiči v ČR vyjížděli v souvislosti s večerní a noční bouřkou k více než 1000 událostem, od večera do 7:00 zaznamenali 1101 technických pomocí.

Před sobotní 20. hodinou udeřila v Jihočeském kraji, problémy byly hlášeny především na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. „Evidujeme poruchy asi na 20 tisících odběrných míst v okolí Budějovic a Krumlovu,“ sdělil deníku Právo po osmé hodině mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. 

Podle Českého hydrometeorologického ústavu prostupoval jižními Čechami v sobotu večer velmi silný konvektivní systém - bow echo. „Provázely ho na čele nárazy až kolem 25 m/s a intenzivní srážky. Mohly se ale objevit i downbursty s lokálně většími nárazy a kroupy,“ upozornili meteorologové.

Kvůli dešti či popadaným stromům byly problémy hlášeny i z jihočeských silnic a železnice. Některé silnice v Českých Budějovicích a Českém Krumlově byly neprůjezdné kvůli vodě, vlaky nejezdily na trasách České Budějovice - Rybník, České Budějovice - Veselí nad Lužnicí, Tábor - Pelhřimov nebo Jarošov nad Nežárkou - Jindřichův Hradec. Na autobus v Loučovicích na Českokrumlovsku spadla větev, nikdo nebyl zraněn. 

Blesk. Ilustrační snímek pochází z roku 2019
Jak se chovat při bouřce? Blesky člověka zasáhnou málokdy, následky jsou fatální

V sobotu pozdě večer napršelo na řadě míst v krátkém čase vyšší množství vody. Například v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku to podle meteorologů bylo 84 milimetrů a v Nové Peci na Prachaticku 82 milimetrů. Následkem toho se na některých tocích zvýšila hladina až na druhý stupeň povodňové aktivity.

Stovky zásahů hasičů

Hasiči na jihu Čech vyjížděli večer kvůli bouřce k pěti stovkám zásahů. „Přibližně 300 událostí jsme měli na Českobudějovicku. Bouřka území Jihočeského kraje již pravděpodobně opustila. Události na naše operační středisko již nepřichází v takovém množství jako za poslední dvě hodiny,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů ve 22:00.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci ze soboty na neděli ke sto padesáti zásahům, které měly souvislost se silnou bouřkou. 27.8. 2023Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci ze soboty na neděli ke 150 zásahůmZdroj: HZS Olomouckého kraje

Před velmi silnými bouřemi Český hydrometerologický ústav opakovaně varoval již během soboty. „Vše se vyvíjí podle našeho odhadu a potenciál velmi nebezpečných bouří je večer a v noci opravdu velmi vysoký,“ upozornili meteorologové později odpoledne. 

Bouře zasáhly Česko již dopoledne

Dopoledne postupovaly bouřky přes východní polovinu Moravy a Slezska. Hasiči na mnoha místech odstraňovali popadané stromy a silné větve ze silnic a chodníků. V některých případech se jednalo o uvolnění odtoku pro vodu a čerpání vody ze sklepů.

Lidé mohli nad Hradcem Králové sledovat nezvykle efektní blesky
Blesky jako z pekla? Nad Hradcem viděli děsivý úkaz. Meteorolog: Běžná bouře

Krátce po poledni zranil muže v Beskydech nedaleko obce Bílá na Frýdecko-Místecku při bouřce zlomený strom. Muž utrpěl kritická poranění hrudníku, páteře a nohy. „Dosažení pacienta se ukázalo být značně komplikované pro všechny složky záchranného systému. V cestě jim ležely polámané stromy a celkově nepřístupný terén. Vrtulník nemohl zprvu doletět na místo události vzhledem k probíhajícím bouřkám,“ popsal mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.