První silné bouřky by mohly vzniknout po poledni na Šumavě, postupovat budou směrem k východu. K večeru bude energie pro tvorbu bouřek od západu postupně ubývat.

Menší pravděpodobnost vzniku velmi silných bouří je na východě Česka a také v oblasti západních, středních a východních Čech. Naopak vysoký stupeň rizika platí pro jižní Čechy a oblast Českomoravské vrchoviny, později i pro západní část Moravy, kde meteorologové očekávají i tvorbu supercel.

Velmi silné bouřky však podle nich budou jen na malém území. „Přesná lokalizace je ale nemožná,“ uvedli meteorologové na twitteru.

„Supercelární bouře budou doprovázeny zejména silnými nárazy větru o rychlosti 50 až 90 kilometrů v hodině, kroupami přes dva centimetry v průměru a přívalovými srážkami kolem 30 milimetrů,“ varuje ČHMÚ. Na pomezí Čech a Moravy může během krátké doby napršet kolem 40 litrů vody na metr čtvereční.

Výstraha před vznikem požárů platí i nadále 

Přes očekávané bouřky zůstává pro celé Česko nadále v platnosti výstraha před vznikem požárů. Největší riziko je v severozápadní polovině Čech, na Vysočině, v Jihomoravském a Olomouckém kraji a na východě Jihočeského a Pardubického kraje.