Bouřku podle meteorologů doprovázaly silné nárazy větru. Stanice Byňov na Českobudějovicku a Český Krumlov - Přísečná naměřily přes 90 kilometrů za hodinu. „Vyskytly se ale i nárazy patrně větší v lokálních downburstech, které se ale do staniční sítě ‚netrefily‘,“uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X.

Intenzivní srážky postihly zejména oblasti jižních Čech a Vysočiny. Lokálně napršelo za 30 minut až 40 milimetrů, některé stanice, například Černovice na Pelhřimovsku a Hluboká nad Vltavou na Českobudějovicku, měly celkově i přes 70 milimetrů srážek. „Kroupy větších rozměrů alespoň prozatím nebyly nikde zaznamenány,“ dodali meteorologové.

Bez dodávek elektřiny 

Kvůli následkům sobotní bouřky bylo ráno bez dodávek elekřiny přes 30 tisíc odběratelů, v podvečer jejich počet klesl na dva tisíce.Distribuční společnost EG.D ze skupiny E.ON, která působí zejména na jihu Čech a Moravy, evidovala ráno v Jihočeském kraji a na Vysočině více než 17 tisíc odběrných míst bez elektřiny a společnost ČEZ na svém distribučním území asi 16 tisíc, nejvíce na Karvinsku, Frýdecku-Místecku a Olomoucku. Nejčastější příčinou poruch je poškozené vedení elektřiny po pádu stromů. 

Hasiči vyjížděli v souvislosti s večerní a noční bouřkou k více než tisícovce událostem, od večera do nedělních 07:00 zaznamenali 1101 technických pomocí. „Jen k technickým pomocem jsme tedy vzhledem ke včerejší (sobotní) situaci vyjížděli skoro třikrát častěji, než je náš dlouhodobý denní průměr všech výjezdu (431),“ uvedli.

Nejvíce hasiči zasahovali v souvislosti s bouřkami v Jihočeském kraji, na Vysočině a v krajích Moravskoslezském a Olomouckém. V převážné většině případů zajišťovali uvolněné části střech, odstraňovali popadané stromy a čerpali vodu ze zatopených prostor.

Problémy byly i na železnici 

Drážní hasiči vyjížděli ke třem desítkám událostí, nejčastěji to byly popadané stromy, poškozené trakční vedení nebo zaplavené kolejiště. „Většinu problémů se nám podařilo vyřešit v průběhu noci. Někde omezení stále přetrvává,“ uvedla Správa železnic (SŽ) na síti X. Správa doporučuje cestujícím sledovat provoz vlaků na webu http://mapy.spravazeleznic.cz.

Následky silné bouřky na jihu Čech:

Fotogalerie: Silná bouřka na jihu Čech zatopila silnice, ničila tratě, stromy i střechy

Následkem srážek se na některých tocích zvýšila hladina. Na Táborsku se v důsledku bouřky vylil Černovický potok. V Tučapech zaplavil fotbalové hřiště a zrušil tím nedělní mač, ve Dvorcích zase zatopil hřiště hasičů. Hladina potoka po bouřce stoupla o téměř půldruhého metru, odpoledne však klesla a kolem 16:00 platil druhý povodňový stupeň. Nad ránem platil druhý povodňový stupeň i na Blanici u Blanického mlýna, dopoledne už byla ale hladina v normálu.

Poničené chmelnice na Přerovsku

Bouřka doprovázená silným větrem a deštěm v noci na neděli poničila zemědělskému družstvu z Kokor na Přerovsku zhruba desetinu rozlohy chmelnic, škoda je odhadována nejméně na 25 milionů korun.

Sklizeň chmele v zemědělském družstvu Kokory:

Fotogalerie: Sklizeň chmele v zemědělském družstvu Kokory

„Konstrukce spadly na více než 20 hektarech chmelnic,“ řekl předseda ZD Kokory Vladimír Lichnovský, podle kterého chmel z poškozené části chmelnic už nebude možné sklidit. „Stále ještě objíždíme chmelnice a zjišťujeme škody způsobené noční bouřkou. Budou činit nejméně 25 milionů korun,“ doplnil Lichnovský v neděli dopoledne.

 

Bouřky zasáhly i sousední státy

Bouřky v sobotu postupovaly do Česka z Bavorska. Nejprve se vyskytovaly v oblasti Šumavy, následně zasáhly Jihočeský kraj a postupně se přesunuly do východní části republiky.

Bouřky postupně zasáhly také Polsko a Slovensko, kde se také desetitisíce domácností dočasně ocitly bez elektřiny. V Polsku bylo obzvlášť zasažené Podkarpatské vojvodství na jihovýchodě země. Ve městě Debica musela být evakuována jednotka intenzivní péče v městské nemocnici a několik pacientů převezli do jiných nemocnic.