„Z pohledu počtu zasahů v souvislosti s bouřkami pro nás dnešní den není prozatím tak náročný, jak jsme očekávali. Vyjeli jsme do 20:00 k 375 technickým pomocem. Většinou se jednalo o popadané stromy,“ uvedli hasiči.

V Pošumaví bouřky podle meteorologů explozivně začaly vznikat ještě před 16:00. ČHMÚ nejdříve varoval před kroupami velkými až kolem osmi centimetrů.

Jak postupovaly bouřky:

| Video: Youtube

„V supercelách jsou hlavně velké kroupy i přes pět centimetrů, výjimečně mohou dosahovat až k deseti centimetrům,“ uvedl později. Zveřejnil také fotografii z oblasti Protivína na Písecku, na níž dvě kroupy zabírají skoro celou dlaň s otevřenými prsty.

Po 20:00 se podle meteorologů vytvořily extrémně silné bouřky na Třeboňsku a Jindřichohradecku, postupovaly dále na Havlíčkobrodsko, Jihlavsko a Pardubicko. Podobně silné bouře postupovaly také z Rakouska přes jih Vysočiny směrem na sever či severovýchod. Další pásmo bouří se pak pohybovalo z Jihomoravského kraje na jih Olomouckého kraje a větší část Zlínského kraje.

Takto vypadaly kroupy v Káraném:

Kroupy v Káraném 21. června 2024. | Video: se souhlasem Michala Douši

Kolem desítky železničních tratí bylo během odpoledne neprůjezdných, nejčastěji byl důvodem pád stromu nebo poškozené trakční vedení. Problémy se ale dařilo odstraňovat, ve 20:30 registrovaly České dráhy neprůjezdné tři tratě. Kvůli porouchanému trakčnímu vedení neprojely v úseku Litoměřice dolní nádraží - Velké Žernoseky, spadlý strom zastavil provoz mezi Turnovem a Hrubou Skálou a poškození trakčního vedení v Německu ovlivnil mezinárodní spoj Praha - Berlín.

Jihočeský kraj

Kvůli bouřce na jihu Čech museli hasiči podvečer odstraňovat popadané stromy na Jindřichohradecku. Kromě toho čerpali vodu z domů v Albrechticích nad Vltavou na Písecku. Vyplývá z jejich informací na síti X. Bouřky se po 16:00 v kraji objevily především na Písecku, Strakonicku a Táborsku.

Kvůli bouřce jezdí nepravidelně vlaky mezi Táborem a Horní Cerekví. Hasiči také čerpali vodní lagunu, která vznikla na parkovišti ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku.

Jihomoravský kraj

Silná bouře, která se přehnala nad jižní Moravou, za sebou zanechala popadané stromy i zatopené sklepy. Působí také komplikace v dopravě. Hasiči kolem 21:00 evidovali na 110 výjezdů, všechny bez zranění, informovali na síti X. Další výjezdy stále přibývají. Nejčastěji jde o popadané stromy a čerpání vody.

V Brně například voda zaplavila výhybku na tramvajové zastávce Jugoslávská, neprůjezdná byla také zastávka Mojmírovo náměstí nebo Západní brána, kde voda zaplavila kolejiště u vjezdu do tunelu. Na zastávce Lesnická spadl strom na koleje. Ve Zbýšově na Brněnsku hasiči čerpali vodu ze sklepa bytového domu.

close Hasiči po prudkém dešti zasahují v zaplavené kotelně domu ve Zbýšově u Brna, 21. června 2024. info Zdroj: ČTK zoom_in Hasiči po prudkém dešti zasahují v zaplavené kotelně domu ve Zbýšově u Brna, 21. června 2024.

„Nebezpečné bouřky momentálně postupují z Brna směrem jižní část Olomouckého, východ Jihomoravského a do Zlínského kraje. V jejich rámci se nadále mohou objevovat velké kroupy a nárazy větru nad 90 kilometrů v hodině,“ napsali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu na síti X.

Liberecký kraj

Hasiči v Libereckém kraji měli navečer kvůli bouřkám přes 70 zásahů. Nejčastěji vyjížděli ke spadlým stromům, a to v 61 případech. ČTK to řekl zastupující mluvčí krajských hasičů Radek Hon. Při bouřkách podle údajů z meteostanic napršelo místy skoro 30 milimetrů, prvního povodňového stupně krátkodobě dosáhla Lužická Nisa v Proseči nad Nisou mezi Libercem a Jabloncem. Hladina za hodinu vystoupala z 18 na 91 centimetrů v 19:00, o půl hodiny později byla na 59 centimetrech.

Hasiči zasahovali v celém kraji. „Nejvíce toho bylo na Turnovsku a pak na Jablonecku," uvedl Hon. Popadané stromy zablokovaly krátkodobě i silnici 65 u Jablonce nad Nisou. Několik stromů spadlo na zaparkovaná auta. V nich v té době podle mluvčího nikdo neseděl. „Nemáme hlášeno žádné zranění,“ dodal Hon.

Podle něj hasiči měli i sedm výjezdů k uvolněným plechům ze střech a dvakrát vyjeli k čerpání vody. Hasičům byl nahlášen i požár průmyslového objektu v Lomnici nad Popelkou. „Byl ale jen zakouřený vlivem poruchy elektrocentrály,“ uvedl mluvčí hasičů. Poruchu zřejmě způsobil úder blesku.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči dnes zasahovali kvůli bouřkám u 26 spadlých stromů a ve třech případech čerpali vodu. Nejvíc událostí měli na Mladoboleslavsku a Nymbursku, uvedli na síti X. Spadlé stromy na dvou místech regionu zastavily provoz na železnici. V Kolajích na Nymbursku se při nehodě dvou osobních aut vážně zranil jeden z řidičů. Vrtulník ho přepravil do nemocnice, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Počasí zkomplikovalo provoz na trati Luštěnice-Dobrovice, kde osobní vlak narazil do spadlého stromu. Další spadlý strom zastavil provoz na trati Skalsko-Mšeno. Některé vlaky musely být odřeknuty.

Problémy byly i na silnicích. Nehoda dvou osobních aut se stala v podvečer na silnici I/11, jeden vůz po nehodě skončil převrácený na střechu. „Je to v obou směrech uzavřeno. U jednoho řidiče byla dechová zkouška negativní, u druhého nebyla vzhledem k jeho zranění možná,“ dodala Richterová.

Krupobití ničilo auta, okapy i skleníky

Na Kladensku intenzivní krupobití okolo půl šesté zasáhlo vše, co mu stálo v cestě. Místní mají potlučená auta, úrodu, skleníky i plastové okapy.

Jak potvrdil jeden z obyvatel Černuce Jaroslav Hloušek, který zaslal do redakce i autentické fotky a video, tak velké kroupy ještě neviděl. „Vyšel jsem mezi dveře a strhla se obrovská smršť, chtěl jsem jít přeparkovat naše auta, ale asi bych se nevrátil bez úrazu, tak jsme s manželkou jen stáli bezradně mezi dveřmi a čekali, až to přejde,“ potvrdil Hloušek.

Páteční krupobití. | Video: se souhlasem Jaroslava Hlouška

Podle jeho slov pohroma trvala asi pět minut a jejich rodině pomlátila čtyři auta. „Když to přešlo, šli jsme sčítat škody. Na autech máme důlky, rozbité čelní sklo a i v sousední ulici tři auta, co stála venku, dostala pořádný zásah. I soused mi hlásí, že mu to rozmlátilo plastové okapy. Kroupy lítaly velkou rychlostí a nedalo se mezi nimi ani proběhnout. Auta bohužel nemáme pojištění proti živlu, takže smůla,“ dodal muž.

Kraj Vysočina

Na Vysočině zasahovali hasiči kvůli bouřkám s deštěm v posledních dvou hodinách na třech desítkách míst. Nejvíc práce měli na Třebíčsku, kde ze silnic odklízeli popadané stromy a větve, ve Starči čistili silnici od bahna a kamení. Vyplývá to z vyjádření mluvčí krajských hasičů Petry Musilové a z informací, které hasiči okolo 20:00 zveřejnili na svém webu.

První výjezdy měli hasiči na Vysočině kvůli počasí po 18:00. Stromy na Třebíčsku odstraňovali ze silnic například v Rokytnici nad Rokytnou, Pocoucově, Čáslavicích, Okřešicích či v Boňově u Jaroměřic nad Rokytnou.

Výstraha meteorologů před velmi silnými bouřkami s přívalovým deštěm, kroupami a nárazovým deštěm platí pro větší část Vysočiny do půlnoci.