Bouřky, před kterými několik dní předem varovali meteorologové, ve čtvrtek večer začaly z Německa postupovat do západních Čech a severozápadního pohraničí. „Hazlov u Aše, začíná to. Hřmí a pomalu se zvedá vítr,“ upozornila po desáté večer na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu Zdeňka Furt TuJe. „Domažlice a ještě kousek a je to tu,“ přidal se Michal Holý.

Hasiči z Plzeňského kraje na twitteru okolo 23. hodiny oznámili, že na Domažlicku již vyjíždí k prvním zásahům. „Prozatím jde jen o popadané stromy v komunikacích,“ uvedli. První záblesky tou dobou hlásili i lidé na jihu Čech

Během následujících hodin se bouřky přesunuly i nad další části Česka, podle meteorologů ale nebyly tak nebezpečné, jak se původně předpokládalo. „Bouře nebyly tak extrémní, jak jsme předpokládali. Analyzujeme proč - důvodem bude patrně mocnost zádržné vrstvy a také absence proudění ve výšce kolem tří kilometrů,“ napsali meteorologové v noci na twitteru.

Bouřky Česko potrápily i ve středu: 

Následky bouřky na jihu Moravy
Českem se prohnaly bouřky. Vlaky měly hodinová zpoždění, lidé zůstali bez proudu

Zádržná vrstva tak dovolila spustit v Bavorsku konvekci, tedy přenos energie prouděním, relativně pozdě. Iniciace konvekce je podle odborníků při předpovědi bouřek největším oříškem. „Bohužel/bohudíky příroda bude vždy na krok před námi,“ reagovali meteorologové na výtky, že lidi zbytečně vystrašili.

Podle čtvrteční výstrahy hrozily v západní části Česka do časného pátečního rána extrémně silné bouřky. Mohly je doprovázet prudké nárazy větru o rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, až pěticentimetrové kroupy a intenzivní přívalový déšť.

Následky bouřek

„Večerní bouřky, které přišly z Německa, nám nezpůsobily větší komplikace. Od 22:00 do dnešní šesté hodiny ranní jsme zasahovali u celkem 105 technických pomocí. Převážnou část těchto událostí řešili hasiči Plzeňského a Ústeckého kraje,“ informovali ráno hasiči.

Hasiči v Plzeňském kraji měli kvůli bouřlivému počasí do dnešních 07:00 celkem 40 výjezdů. Nejvíc na Domažlicku, kde odstraňovali hlavně stromy spadlé na silnice a v obci Babylon i popadané lampy veřejného osvětlení. V Ústeckém kraji vyjížděli do rána k 16 událostem událostem spojeným s počasím. Ve všech případech odklízeli stromy a větve, které spadly přes silnici. Jedno z toho byla nehoda, kdy automobil narazil do spadlého stromu, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Faják.

Meteorologové varovali i před tornády, předpověď se nakonec nenaplnila:

Bouřka sledovaná z vrcholu Lovoše
Nejprve horko, poté bouřky. Hrozí i tornádo. Předpověď opět nevypadá dobře

Oproti výstraze bouřky postupující z Německa zasáhly Karlovarský kraj jen okrajově. „V průběhu noci hasiči zasahovali u dvanácti události, kdy se ve většině případů jednalo o likvidaci spadlých stromů či větví na komunikace. Ve třech případech pak řešili ochranu domů před přitékající vodou. Nemáme hlášené žádné zranění v souvislosti s počasím,“ napsali krajští hasiči na facebooku.

I středočeští hasiči v souvislosti s bouřkami zasahovali u popadaných stromů. Od čtvrtečních 22:00 do dnešních 06:40 evidují celkem 24 zásahů, z toho se jich bouřky týkalo 11. „Nejvíce zasažené bylo Rakovnicko,“ řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Veronika Švorcová Mocová.

Na území Libereckého kraje měli hasiči v noci na dnešek šest zásahů kvůli popadaným stromům. Vyjížděli také k jedné dopravní nehodě v obci Kravaře, která se obešla bez zranění. V Královéhradeckém kraji měli hasiči v noci dva výjezdy. Ve Vrchlabí odstraňovali větev hrozící pádem a v Deštném v Orlických horách strom ze silnice.

Zkáza v Německu

Už během čtvrtečního odpoledne se se silnými bouřemi potýkal západ Německa, hasiči v Severním Porýní-Vestfálsku a Hesensku hlásili zaplavené sklepy, zatopené silnice a poničené střechy. V některých regionech platil nejvyšší stupeň varování, část spolkových zemí zrušila odpolední a večerní akce. Kvůli bouřkám se na některých místech zastavila veřejná doprava. 

Více si o bouřkách v Německu můžete přečíst zde:

Bouře v Německu, 22. června 2023
Německo zasáhly silné bouřky: Voda zaplavila ulice, objevily se zprávy o tornádu

Na sociálních sítích se později objevila videa, která údajně zachycují, jak v Německu udeřilo tornádo. Objevit se mělo v hesenském Waldeck-Frankenbergu, kde bouře napáchala značné škody.

Zda v místě skutečně řádilo tornádo však zatím není jasné. Problémy v některých německých městech způsobily i rozvodněné řeky, kvůli zaplaveným silnicím byla ochromená doprava v centru Kasselu či Braunschweigu.