Kolik lidí v okolních osadách zůstalo, město přesně neví, podle Horníka může jít asi o desítku lidí. "Ti jsou nyní odkázáni sami na sebe. Ale jsou na podobné situace zvyklí a mají zásoby. A místo čerstvých rohlíků si ráno rozpečou ze zásob, protože naštěstí tam elektřina jde. A tam, kde není mobilní signál, místní ví, kam dojít, aby se dostali na německou síť a v případě potřeby mohli zavolat," popsal Horník. V případě potřeby může město vyžít rolby nebo sněžné skútry Horské služby.

Kvůli uzavřené silnici I/25 na Boží Dar je omezené i zásobování. Do města a z města se tak dostanou jen místní, zásobování a záchranné složky několikrát za den kyvadlovou jízdou za sněžným pluhem.

"Zásobování bylo problematické. Například konzum Čáda včera (v pondělí) přivezl rohlíky, tak všichni byli nadšení, že jsou na snídani rohlíky, protože se podařilo protáhnout jedno auto za traktorem. Ale i řidič byl z toho vyřízený, protože jel dva metry za traktorem a stejně ho občas ztratil," popsal Horník.

Zákaz vstupu do lesů

Stále platí zákaz vstupu do městských lesů Božího Daru. Těmi vedou i běžecké stopy, které se nyní neupravují. Přesto podle Horníka někteří lidé zákaz nedodržují. Popsal případ ženy, která se s manželem vydala na běžky, spadl za ní strom, a když se ohlédla, další před ní jí spadl přímo na lyže, které polámal. "Jenže lidé mají pořád pocit, že jim se to stát nemůže," konstatoval Horník, podle něhož právě neukáznění lidé komplikují práce se sněhem.

Z Božího Daru se někteří místní nedostali v pondělí do práce. Horník v té souvislosti kritizoval dopady nařízení GDPR na ochranu osobních údajů.

"Měli jsme skupiny obyvatel, které jsme informovali hromadnými SMS zprávami. To bychom už mít neměli. Já jsem ale rozhodl, a ať jsou všichni ukradení, jde tady o lidi a znovu lidi takto informujeme. Až ten zákon přijde k nám do Senátu, tak proti němu budu bojovat," řekl ČTK Horník, který je zároveň senátorem.

Zákaz na uzavřené silnice

Starosta vyjádřil i velké poděkování hasičům z Karlových Varů a Zbiroha, kteří ve městě pomáhali, i policii, která ve dne v noci hlídá, aby neukáznění řidiči nevjížděli na uzavřené silnice. I silničáři, kteří se několik dní snaží navzdory vichřici udržovat silnice aspoň částečně sjízdné, by podle Horníka zasloužili poděkování.

Boží Dar vyhlásil kalamitní stav v pátek. Do města se nedostane nikdo, kdo zde nebydlí nebo nemá zaplacený pobyt s parkováním. Výjimkou jsou záchranáři. Od pondělí je uzavřená i hlavní silnice z Jáchymova do Božího Daru a z Božího Daru do Německa, stejně jako silnice na Klínovec a dál na Vejprty. Hlavní tak by ale podle Horníka mohl být možná ještě večer zprovozněn. Záležet ale bude na počasí. Na Božím Daru začíná znovu sněžit a silný vítr má trvat až do středy.

Z poštovny na Sněžce utekl personál

Českou poštovnu na Sněžce, která je nejvýše položenou stavbou v republice, navštěvuje za příznivého počasí až několik set lidí denně. V zimě je to méně, a když se k tomu přidá extrémní počasí jako teď, mizí dolů i personál. Správce poštovny Dalibor Blaha dnes řekl, že tentokrát opouštěli zaměstnanci poštovnu narychlo za dramatických okolností. Kolem poštovny jsou podle něj až čtyři metry navátého sněhu.

"V sobotu jsme se málem nedostali ven. Utekli jsme na poslední chvíli. Za jediný den nafoukaly až dva metry sněhu a předpověď byla nepříznivá. Měli jsme, co dělat, abychom za sebou vůbec zavřeli dveře," řekl Blaha. Několikrát ho v poštovně silný vítr a vánice uvěznily, nejdéle na pět dní.

Počasí na Sněžce v posledních dnech označil za extrémní. V pondělí ráno tam dokonce byl nejsilnější vítr z celé republiky, v poryvech dosáhl na nejvyšší české hoře až 130 kilometrů v hodině. Přívaly sněhu, které zažívají Krkonoše, se samozřejmě Sněžce nevyhýbají, naopak.

"V takovém rozsahu a v tak krátké období jsou přívaly sněhu extrém. Nezažil jsem to na Sněžce čtyři nebo pět let. Na Sněžce neexisují bezvětrné dny. Kdo Sněžku zná, ví, že se tam ukládá sníh jen za působení větru. Ta hora je unikát, je solitér, je tak tvarovaná a tak postavená, že není možné, aby tam v klidu nasněžilo," řekl Blaha.

Návrat ve středu

V zimě zajišťují provoz v české poštovně dva až čtyři lidé. Poštovna nabízí rychlé občerstvení a poštovní služby. "Ve středu bychom se tam chtěli vrátit. Nebude to ale sranda. Musíme se nejprve proházet ke dveřím a pak východ zabezpečit. Čeká nás dva dny práce, jenom co se týče odstranění sněhu, aby byla poštovna dostupná," míní Blaha.

Dnes odpoledne bylo na Sněžce okolo nuly, mlha a silný vítr. Horní úsek lanovky kvůli tomu nejede již několik dní. Podle Blahy není práce v poštovně pro každého, s nepřízní počasí musí počítat. "Jsem na Sněžce už řadu let, vím, jak to tady chodí, proto jsem si v létě postupně navozil zásoby autem. Vystačíme s tím celou zimu a drobnosti se nosí v batohu na zádech," uvedl Blaha.

Kvůli doplnění zásob vymyslel s přáteli také setkání nosičů, kteří závodí, kdo rychleji z Pece pod Sněžkou vynese na vrchol náklad. Tradiční zimní Sherpa Cup, jehož se účastní desítky nosičů, bude 26. ledna. "Závodníci si nabalí pití do batohu a vynesou nám ho nahoru na Sněžku," řekl zpravodaji ČTK Blaha. Závod nosičů se koná už sedm let a má i letní variantu. "Je to také způsob doplnění zásob," dodal.