"NÚKIB je nezávislý, nějak se rozhodl. Určitě to není o tom, že bychom tlačili na nezávislý orgán, aby nějakým způsobem měnil svá rozhodnutí. Chceme se o tom bavit," řekl Brabec novinářům. Podrobnosti prozradit nechtěl.

Projednávání záležitosti potvrdila i ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), blíže se k ní ale nevyjadřovala, protože vláda podle ní věc projedná v utajovaném režimu.

NÚKIB před používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE varoval v prosinci. Hardware a software těchto firem označil za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu Generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.

Deník Právo dnes uvedl, že zákaz používání technologií od čínských firem Huawei a ZTE vydalo ministerstvo zdravotnictví. Firma Huawei se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu také čínská ambasáda.

Úprava nebo zrušení varování

Čínská společnost v dopisech adresovaných premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a řediteli NÚKIB Dušanu Navrátilovi uvedla, že se bude proti varování českého úřadu bránit, požaduje úpravu nebo zrušení varování. Podle čínské společnosti varování NÚKIB porušilo mezinárodní právo, včetně smluv o ochraně investic.

"Spolu se svými externími poradci jsme analyzovali právní možnosti, které by společnost Huawei měla, pokud by nebylo varování zrušeno nebo změněno. V případě nutnosti je připravena bránit svá práva mimo jiné soudní žalobou proti nezákonnému zásahu a případně následnou žalobou o náhradu škody, ústavní stížností a rozhodčím řízením na základě příslušných dvoustranných smluv o ochraně investic," citoval ve čtvrtek z dopisů od Huawei Deník N. Odpovědi na své dopisy firma požaduje do 14. února.

Podle Deníku N zástupci NÚKIB na dnešní jednání vlády pozváni nejsou. Brabec dnes řekl, že neví, zda se představitelé úřadu budou jednání účastnit.