Bradyho příbuzný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Bradyho vyškrtne ze seznamu vyznamenaných, pokud se ministr sejde s dalajlamou.

Brady už dostal ocenění v Kanadě 

„Mé rozhodnutí symbolicky ocenit pana Bradyho je poděkováním za celoživotní úsilí a odvahu, s kterou brání lidská práva a pracuje na rozvoji humanity a demokratických principů," uvedl během slavnostního předávání medaile v Kramářově vile Sobotka. Jsem přesvědčený, že naše společnost si musí vážit občanů s podobným osudem a životním příběhem, dodal.

Brady po převzetí medaile připomněl, že ocenění dostal již v Kanadě, od královny Alžběty či od německého prezidenta. „Ale dostat to doma, to je něco zase úplně jiného, přece jenom nikdy jsem to nečekal. Musím vám říct, že to přijetí, které tady mám, jsem si nikdy nedovedl představit. Jsem za to hrozně rád," uvedl.

Sobotka předal Bradymu medaili

Herman se s tibetským duchovním přesto setkal, Brady se pak na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tuto spojitost popírá. Oslavy svátku na Hradě se kvůli případu nezúčastní řada politiků.

Sobotka v minulých dnech označil za nešťastné, že Brady nedostane vyznamenání na Hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly. Předal mu proto medaili Karla Kramáře, jejíž udělování za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka přísluší českému premiérovi. Medaile byla vytvořena při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním předsedovi československé vlády.

Bradyho ocenila i Krnáčová

Bradyho po jeho víkendovém příletu do ČR ocenila řada institucí. Převzal již například Klíč od obce pražské na Staroměstské radnici od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) či cenu Prix Irene Židovské obce Praha.

Rodák z Nového Města na Moravě Brady prošel během druhé světové války koncentračními tábory v Osvětimi a Terezíně. Jeho sestra byla zavražděna v plynové komoře. V roce 1949 emigroval do Kanady, kde se mimo jiné významně angažoval v pomoci krajanům. Přednášel po celém světě a vydával svědectví o německé zrůdnosti během druhé světové války a hrůzách holokaustu.

Čtěte také: Jiří Brady: Za klíč od Prahy jsem šťastný. Stejně jako za další vyznamenání

Brady převzal ve Sněmovně pamětní medaili a list

Pamětník holokaustu Jiří Brady dnes při slavnostním shromáždění Sněmovny převzal od jejího předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) pamětní medaili a list. Sněmovna ocenila osmaosmdesátiletého Bradyho za jeho celoživotní postoje a neúnavný boj za lidská práva. Podnětem k uspořádání slavnostního shromáždění se stala aféra kolem udělení státního vyznamenání Bradymu, kterého na něj navrhla prezidentu Miloši Zemanovi právě dolní komora.

"Poslanci zde shromáždění by vám chtěli ze srdce poděkovat za vše, čím jste ve svém životě přispěl k tomu, aby lidé už nikdy nemohli zažívat utrpení, kterými jste prošel vy, vaše rodina a všichni vaši tehdejší spoluobčané židovského původu," řekl při zhruba desetiminutové slavnosti Hamáček. Připomněl Bradyho pomoc českým emigrantům a zásluhu o obnovu demokratických v Česku po roce 1989.

Brady by si podle mínění dolní komory, jak uvedl Hamáček, státní vyznamenání zasloužil. "Věřím, že pocity nenaplněného očekávání vystřídá radost z toho, že události posledních dnů vzbudily opravdovou vlnu živého zájmu české veřejnosti o váš životní osud a odkaz," řekl. Bradyho přítomnost ve Sněmovně je podle jejího předsedy signálem, že navzdory vypjatým emocím je možná shoda. "Ačkoli zastáváme různé názory a postoje, smiřuje nás hluboká úcta ke všemu, co jste prožil a vykonal a k hodnotám, které v sobě váš odkaz nese," dodal Hamáček.

Bradyho radost

"Když vidím to, co se děje, tak na jedné straně mám obrovskou radost, když vidím, že lidi mě zastavují, to se nejedná o mně, to se jedná o demokracii. A když vidím, že na Hradě, když jsem byl malý kluk, tak jsme věděli, že prezident Masaryk, jeho heslo bylo 'Pravda zvítězí', a teď ta pravda je nějak kroucená, tak je to trošku smutné," řekl Brady novinářům po ceremoniálu. Takové množství ocenění, které nakonec v Česku obdržel, nečekal.

Slavnosti, v jejímž závěru zazněla státní hymna, přihlíželi z galerie i Bradyho rodinní příslušníci. V sále byli přítomní členové vlády v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Prázdné naopak byly lavice poslanců KSČM. "Pan Brady emigroval po nástupu komunistů, žil a působil v emigraci, a to mu nezapomenou, to je taková česká malost strašná," komentoval to Karel Schwarzenberg (TOP 09). Podle iniciátorky shromáždění, Miroslavy Němcové (ODS), komunisté nikomu nechyběli. "Ať si trhnou nohou," poznamenal Brady.

Sněmovní ocenění není jediné, kterého se Bradymu dostalo. Pamětní medaili Karla Kramáře dnes obdržel od premiéra. Muže, jenž přežil holokaust, po odchodu do Kanady pomáhal emigrantům a celý život přednášel o nacistických hrůzách, ocenilo už ve středu také město Praha a chystá se k tomu například olomoucká univerzita a město Brno.

Aféru kolem udělení státního vyznamenání odstartovalo vyjádření ministra kultury a Bradyho příbuzného Daniela Hermana (KDU-ČSL), podle kterého mu Zeman řekl, že Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlamou. Herman se s tibetským duchovním vůdcem setkal a Bradyho jméno se na seznamu oceněných neobjevilo. Hrad souvislost popírá.

"To je, bych skoro řekl, ostuda," řekl Brady k tvrzením, které k jeho kauze zazněly z Hradu. Byl by ochoten v této věci podstoupit i test na detektoru lži. "Klidně bych do toho šel, protože mám čisté svědomí a nemám důvod lhát," prohlásil. O soukromé setkání s prezidentem moc nestojí, řekl.