Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš si jedou třicáté výročí 17. listopadu 1989 připomínat do slovenské metropole. Také proto, aby nemuseli čelit proti jejich dvojvládí se bouřící Praze.

V české metropoli se Andrej Babiš a Miloš Zeman pro jistotu zřejmě neukážou před veřejností. Babiš bude sice s premiéry V4 v neděli dopoledne na Václavském náměstí, ale podle zveřejněného programu jen za zdmi Národního muzea. Zeman s veřejným vystoupením nepočítá.

Demonstrace na Letné 23.června.
Víkendové výročí 17. listopadu v Praze: Přehled akcí a dopravních omezení

Proto, kdo bude chtít vidět nejvyšší státní představitele naživo, bude si muset udělat cestu do Bratislavy. Tam, na rozdíl od sobotních protestů na Letenské pláni rozbouřené Prahy, počítá Zeman s tím, že položí věnec u pamětní desky s připomínkou studentských protestů na Komenského univerzitě. Krátce před polednem, si prezident splní mnohaletý sen otevřením Českého domu.

Do Bratislavy se s premiéry Visegrádské čtyřky přesune v neděli po poledni i Babiš. Spolu pak položí květiny k pomníku Brány svobody u Děvína, kudy probíhala za komunismu ostře hlídaná hranice mezi Východem a Západem. Pokus o její překonání jen na tomto místě zaplatily životy stovky Čechů a Slováků.

Odtud se přesunou do historické budovy Slovenského národního divadla, kde se i za přítomnosti prezidentky Zuzany Čaputové uskuteční večer k výročí sametové revoluce, která na Slovensku dostala přezdívku „něžná“.

Slováci byli první

Čaputová zapálí v Bratislavě svíčku k výročí demokratické revoluce 1989 už v sobotu 16. listopadu. Připomene v Česku dnes už téměř neznámý fakt, že brutálně potlačené demonstraci studentů na pražské Národní třídě předcházela den předtím obdobná studentská demonstrace v Bratislavě.

Mikuláš Minář, zakladatel spolku Milion chvilek pro demokracii
Demonstrace na Letné se blíží. Milion chvilek jednal o své výzvě s opozicí

Průvod několika set nespokojených studentů se v Bratislavě ale obešel bez násilností ze strany policie. Událost dnes připomíná deska na průčelí Komenského univerzity, u níž se má v sobotu zastavit i Zeman.