Pravděpodobně korupce na ministerstvu školství je, řekl včera předseda hnutí ANO Andrej Babiš k vyšetřování ohledně dotací ministerstva pro sport. „Máme podezření, že organizátorem té korupce mohl být nejbližší přítel pana premiéra, pan Březina, který byl už v minulosti odsouzen," dodal Babiš.

Ministryně školství Kateřina Valachová vystoupila 9. května v Praze na tiskové konferenci společně s Jindřichem Fryčem, státním tajemníkem, ohledně zadržených v kauze zneužívání sportovních dotací.
Šok pro fotbal: Valachová stopla dotace. Zlikviduje to FAČR?

Přestože z úst šéfa hnutí zaznívají taková slova, změna se na pražském magistrátu neblíží. Vlivný politik Březina je vedle poradce na ministerstvu školství nadále i zastupitelem hlavního města, přestože v čele Prahy stojí Adriana Krnáčová z ANO.

„Karel Březina nás informoval, že nebyl obviněn, a zdůraznil, že se událost netýká magistrátu, ale komise na ministerstvu školství. Protože nebyl obviněn, tak nemám důvod nevěřit jeho slovům," řekla včera Krnáčová po jednání zástupců magistrátní koalice, kterou tvoří ANO, sociální demokraté a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN).

Vysvětletní politiky uspokojilo 

„Je v pozici svědka v tomto případu. Proto není důvod, abychom ho vyzývali k odstoupení," doplnil lidovecký radní Jan Wolf. Ve stejné pozici je i ředitelka magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová, kterou minulý týden zadržela policie. Stejně jako Březinu.

Toho dokonce minulý týden přivedli policisté v poutech na magistrát a dva dny zajišťovali dokumenty v jeho kanceláři. Wolf včera tlumočil zastupitelovo vysvětlení tak, že vyšetřovatelé byli na magistrátu kvůli tomu, že právě odsud Březina posuzoval dotace na sport.

Místopředseda FAČR Roman Berbr
Hledá se mimozemšťan. Berbr odmítá krizovou vládu úředníků

Piráti žádají Březinovu rezignaci

„Vysvětlení kolegy Březiny nás pro dnešní den uspokojilo," řekl předseda pražských Zelených Ondřej Mirovský. Tím však není vyloučeno, že Březina vydrží na zastupitelském postu do konce volebního období. Pokud by byl nakonec obviněn, budou koaliční strany požadovat jeho rezignaci na všechny zastupitelské funkce i pozice v městských firmách.

Piráti, kteří jsou na magistrátu v opozici, minulý týden vydali prohlášení, aby se Březina, který na radnici působí jako předseda výboru pro správu majetku a předseda komise pro udělování grantů v oblasti sportu a tělovýchovy, rezignoval už nyní. K čemuž nedošlo.

Zájem policie o Březinu totiž nebyl minulý týden ničím novým. Před třemi lety byl pravomocně odsouzen za podvod. Ne- oprávněně pobíral odměny za práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. I tak byl ten samý rok zvolen do zastupitelstva hlavního města.

Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil 5. května vazbu na přesedu Fotbalové asociace Miroslava Peltu kvůli údajnému zneužití dotací z MŠMT.
Předseda českého fotbalu Pelta i náměstkyně Kratochvílová jsou ve vazbě