Přestože to ještě v polovině ledna vypadalo, že se podařilo šíření epidemie zastavit, opak je pravdou. Počet nakažených v nemocnicích se nezmenšuje a uvolnění protipandemických opatření se tak vzdaluje v nedohlednu.

Hlavně kvůli britské mutaci koronaviru, která dorazila i do Česka. Ve Středočeském kraji se objevila už v deseti okresech z dvanácti.

Odběrové místo pro testy na covid-19 - ilustrační foto
Koronavirus v ČR: počet nakažených přesáhl milion. Nových začíná ubývat

Zasáhla i nemocnici ve Slaném, která se potýká s nedostatkem personálu a přílivem nemocných. „Laboratorní vyšetření potvrdilo, že dosud nevídanou agresivitu šíření koronaviru mezi personálem má na svědomí takzvaná britská varianta viru,“ uvedla nemocnice.

Vteřiny od nákazy

Zkušenosti s ní mají ale třeba i v Jihlavě, kde postihla tamní magistrát, či Moravskoslezském kraji, v němž už mají desítky případů. „Stačí letmý kontakt, navíc se prodlužuje v tomto případě doba karantény na čtrnáct dnů,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a dodal, že nejsou výjimkou případy, kdy jeden člověk nakazil třeba třináct dalších.

Britská mutace je také nebezpečnější než „standardní“ koronavirus. Mimo jiné je nakažlivější. Podle exministra zdravotnictví a premiérova poradce Romana Prymuly už neplatí, že rizikovým kontaktem je setkání lidí bez roušky na vzdálenost méně než dva metry po dobu patnácti minut a více.

Lidé v rouškách - Ilustrační foto
Češi a roušky: Průzkum ukázal, zda je lidé nosí jednorázově, víckrát nebo vůbec

Postačí prý i několik sekund v místnosti s kašlajícím nakaženým bez roušky. To by se mohlo odrazit i na nárůstu případů v nemocnicích.

Naočkované pak prý bude kvůli novým mutacím třeba časem naočkovat znovu. „Tam, kde dominovala britská mutace, vidíme, že účinnost vakcíny, která byla obecně na 89 procentech, se snižuje o nějakých čtyři pět procent,“ řekl.

Tři mutace

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí ovšem varuje i před jihoafrickou a brazilskou mutací, které mohou být nebezpečné: „Členské státy by měly připravit laboratoře na vyšší poptávku na testování.“

Hlavní rozdíly

Hlavním rozdílem britské mutace od původního koronaviru je vyšší nakažlivost. Šíří se zhruba o čtyřicet procent rychleji.

Trochu jiná je i jeho struktura, dokáže se silněji vázat na cílové lidské buňky.

Možnost, že může za více úmrtí a je nebezpečnější pro mladé, se prověřuje.