Jihokorejskou olympiádu by příští únor lidé mohli sledovat z oblasti Riviéry a brněnských veletrhů, kde by pro ně vyrostl olympijský park. „Chceme tím přiblížit atmosféru her lidem z Brna a okolí," řekl v úterý brněnský primátor Petr Vokřál.

O podobě projektu město jedná s olympijským výborem. „Zatím se u nás scházejí vyjádření měst a regionů, které mají o pořádání vážný zájem. Podobu parků dokončujeme, brzy bude jasněji," sdělil mluvčí výboru Marek Brodský.

Olympijský park
∙ zimní olympijské hry lidé sledovali z olympijského parku na Letné v Praze
∙ mohli v něm potkat slavné olympioniky a vyzkoušet si běžky, hokej, curling a další sporty

Město v současnosti čeká na manuál, který by upřesnil požadavky na pořádání. „Až ho budeme znát, tak se rozhodneme, kolik do projektu investujeme," vyjádřil se radní pro tělovýchovu Jaroslav Suchý. Podle něj pořádání olympijských parků u návštěvníků probouzí zájem o sport.

Pokud olympijský park vznikne, mohou v něm za rok lidé potkat třeba bývalou atletku a olympioničku Šárku Kašpárkovou. „V olympijském parku na Lipně jsem loni měla stánek pro děti a byla to příjemná akce. Tady v Brně bych se také určitě zúčastnila," předestřela Kašpárková.

Život sportovním nadšencům ale zkomplikuje vzdálenost mezi jihokorejským Pchjongčchangem a Brnem. V České republice je totiž o osm hodin méně než v Koreji. „Budou tam určitě i záznamy. Když někdo v noci zajede rekordní čas v rychlobruslení, tak pak lidi pozveme, aby si to taky vyzkoušeli. Dětem na tom nesejde, jestli sport vidí na záznamu, nebo ne," prohlásil za Českou unii sportu Jakub Koudelka. Podle jeho názoru lidi motivuje spojení se vzory, které vidí na obrazovce.

Zpoždění trápí Brňana Petra Nováka. „Živé přenosy asi budou hodně pozdě, spoustu fanoušků by to mohlo v týdnu odradit. Park mi ale přijde jako dobrý nápad," poznamenal Novák.

Olympijské parky loni mohli lidé navštívit v Ostravě, Pardubicích, Plzni a na Lipně. Zimní hry mohli lidé zažít v roce 2014 na pražské Letné. Tehdy atrakci navštívilo čtyři sta tisíc lidí.