Přestože se venkovní teplota v Brně držela okolo nuly a hustě sněžilo, o pořádné horko se v neděli postarali stovky fanoušků.

Příznivci kopané se totiž přijeli podívat na start jarního kola fotbalové ligy. Zápas mezi 1. FC Brno a FC Baníkem Ostrava označila policie za rizikový a náležitě se na něj připravila. Slova o rizikovosti nebyla jen pouhou frází, fanoušci totiž o sobě dali záhy vědět.

„Zadrželi jsme pět lidí, všichni byli pod vlivem alkoholu. Jeden ze zadržených byl muž z Polska. Zraněných je asi deset, tři spolupracují s policií,“ shrnula nedělní utkání jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

S počty přišel i brněnský dopravní podnik. „Při cestě na stadion zdemolovali ostravští fanoušci jeden kloubový autobus. Urvali v něm zářivky, pořezali sedadla, rozbili strop a vysklili okno u jedněch dveří,“ řekl vedoucí dopravního odboru Dopravního podniku města Brna Jan Seitl. Škoda podle něj zřejmě převýší padesát tisíc korun.

Mela v ochozech

Největší dusno bylo na stadionu v brněnské Srbské ulici. Přestože policie slibovala, že na stadionu zasahovat nebude, ostravští fanoušci se o její přítomnost v ochozech postarali. Rozvášněný dav se totiž dostal přes zábrany na stadion a zahnal pořadatele na útěk.

Podle televizních záznamů si ale za vtrhnutí rozvášněných fanoušků na hrací plochu mohou sami pořadatelé. Ti totiž otevřeli bránu a chtěli jim domlouvat, aby s plotem nelomcovali. Domluva však měla opačný efekt. Pomocí ukradnutého hasícího přístroje se davu podařilo dostat na plochu.

Po zásahu policie, která zahnala fanoušky tam kam patří, se začalo s takřka půlhodinovým zpožděním hrát. „Neměli jsme soupeře na hřišti, ale v hledišti. Na stadionu bylo asi tři sta pořadatelů. Pokud je v určitém sektoru tisíc lidí a chtějí se někam dostat, tak se tam dostanou. Pokud by musel být úplný klid, muselo by to být jeden na jednoho. Klub udělal maximum, aby zajistil bezpečnost a nevím, co by mohlo být lepší. Jako selhání pořadatelů to nevnímám,“ uvedl po zápase generální sekretář 1. FC Brno Radek Bělák.

Nad brněnskými maximálními bezpečnostními opatřeními však obrátil oči v sloup ministr vnitra Ivan Langer. „Jestliže byl pořadatelů stejný počet, jako při zápasech u nichž asistovala na stadionu policie, pak se na to vedení klubu zjevně vykašlalo,“ vzkázal Langer. Ten si navíc za novinkou, kdy policie zasáhne na stadionu jen v případě, kdy se pořadatelům vymkne situace z rukou, tvrdě stojí.

Ostře sledované vlaky

Přestože policie původně na stadion neměla vůbec na stadion vstoupit, fanoušky nenechali chodit po Brně samotné. Většinu z nich doprovodili od vlaku do hlediště a zase zpátky.

První ostře sledovaný rychlík přijel do Brna s více než půlhodinovou „sekerou“. Ve vlaku R734 cestovalo bezmála osm set fanoušků Baníku Ostrava. Místo na hlavním vlakovém nádraží však skončilo šest zadních vagonů rychlíku z Bohumína do Brna už v brněnské Slatině. Důvod? Na bezmála osm stovek fanoušků Baníků, které doprovázeli spřátelení fanoušci z Polska, čekalo deset kloubových autobusů a 450 těžkooděnců.

„Kde to jsme? V bažině nebo močálu?“ křičel jeden ostravský fanoušek na policie hned poté, co „vypadl“ z vlaku. Stejně jako ostatní se totiž musel brodit sněhovou břečkou, která zbyla na místě vzdáleném asi padesát metrů od nástupiště. České dráhy totiž nechali šest vagonů odpojit. Souprava s ostatními cestujícími pak pokračovala na hlavní nádraží.

Jeden z fanoušků upadl tak nešťastně, že místo na stadion odjel s poraněnou hlavou do nemocnice. Tam ho odvezla záchranka poté, co se dav nacpal do přistavených kloubových autobusů a za asistence policie odjel na stadion v brněnské Srbské ulici.

Odstavený rychlík před Brnem měl své opodstatnění. Ve stejnou dobu totiž přijel na hlavní vlakové nádraží rychlík z Bratislavy. „V něm jelo 120 příznivců Slovanu Bratislava, kteří se přidali na stranu domácích fanoušků. Jejich příjezd se obešel bez incidentů,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.