Má odstartovat letos na podzim. I tento termín je však ohrožený.

Architekt Jan Sapák, který neuspěl ve výběrovém řízení na opravu vily Tugendhat totiž napadl smlouvu mezi Brnem a architektonickou firmou Omnia. A má k tomu pádný důvod: už jednou mu totiž krajský soud dal za pravdu a označil výběrové řízení za neregulérní. „Smlouva je absolutně neplatná.Soud už jednou konstatoval, že přístup společnosti do soutěže byl nezákonný. Pak je logicky neplatná i smlouva. Podali jsme proto dvě určující žaloby,“ uvedl Sapák.

Sdružení architektů kolem něj žaluje nejen město Brno, ale i antimonopolní úřad. Ten měl podle Sapáka smlouvu zrušit.

Pokud by mu soud dal za pravdu, oprava vily by se protáhla minimálně o rok a půl. Město by totiž muselo vypsat nové výběrové řízení. „Zatím nechceme předjímat závěr soudu. Opravu vily řešíme po dohodě s památkáři,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

Podle jeho náměstka Olivera Pospíšila bude město pokračovat podle plánu do doby, než padne verdikt.

„Nemáme důvod na nic čekat. Opravu vily zahájíme podle plánu. Letos. Pan Sapák by ale měl zvážit, zda mu to stojí za to, aby se oprava neustále oddalovala,“ řekl Pospíšil.

Přesto ale nemusí být pro vedení města jen tak jednoduché s rekonstrukcí letos začít. Soud totiž může například vydat předběžné opatření, ve kterém nařídí, aby se do rozsudku s pracemi nezačalo.

Podle architektky ve vile Tugendhat Ivety Černé už další průtahy se zahájením oprav můžou být pro památku UNESCOkritické. „Jakékoli odklady s opravou vily by pro nás znamenaly krizovou situaci. Potřebujeme nutně opravit izolace. Příkladem havarijního stavu je i to, že ze sedmi toalet fungují jen dvě,“ varuje Černá.

Ještě loni se spekulovalo o tom, že kromě izolace je ohrožená i statika domu. To však vyvrátili tři nezávislí statici, kteří prozkoumali všech devětadvacet pilotů, na kterých vila stojí. „Hlavní nosná konstrukce je v pořádku,“ řekl jeden ze statiků Jan Masopust.