Minulý týden našli pracovníci Zoologické zahrady Brno ve volném výběhu ležícího chundelatého berana plemene ovce domácí Jákobovy. Byl mrtvý. Tehdy si mysleli, že zvíře zemřelo přirozenou smrtí. Opak byl však pravdou. Někdo ho otrávil. Pravděpodobně jedem na krysy.

„Zaměstnanci ZOO oznámili ve čtvrtek policii, že se za plotem zahrady zřejmě odehrál trestný čin. Pitva totiž prokázala, že zvíře někdo otrávil. Látku, která způsobila smrt, ovci podal dosud nezjištěný pachatel,“ řekla Deníku.cz brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Zoologické zahradě tak podle policie vznikla škoda vsedmitisícové výši.

Veterináři při pitvě zjistili, že vtrávicím ústrojí mrtvého berana byl účinný antikoagulant. To je účinná jedovatá látka na krysy a jiné hlodavce. „Když zvíře tuto látku pozře, přestane se mu srážet krev a nastane vnitřní krvácení. Vdůsledku toho zvíře uhyne,“ upřesnil mluvčí brněnské zoologické zahrady Pavel Hrazdíra.

Vedení ZOO se domnívá, že berana otrávil člověk zvenčí. „Pokud by se látka určená kderatizaci dostala do krmiva, určitě by uhynulo více zvířat. Tím, že se otrávil jen jeden beran, jedná se o případ lidské zvrácenosti a zvlášť bestiální čin,“ zdůraznil Hrazdíra.

Případ je pro zoologickou zahradu zcela ojedinělý. „Doposud jsme se nepotýkali s žádnými traviči zvířat. Vyčkáváme, s jakým výsledkem policie ukončí vyšetřování, teprve potom uvážíme další postup,“ řekl ředitel ZOO Martin Hovorka. Připomněl, že krmení zvířat je zakázáno.

Ovce domácí Jákobova pochází z oblasti dnešní Sýrie, kde se tato zvířata chovala již před třemi tisíci lety. Do Anglie se dostala asi v 18. století a tyto ovce se chovaly jako rarita v parcích a na farmách.

„Z Velké Británie se plemeno rozšířilo do dalších zemí, Českou republiku nevyjímaje. Samci mají na hlavě čtyři nebo šest rohů, zatímco samice čtyři nebo dva rohy. Brněnská ZOO chová početnou skupinu, která se pravidelně rozmnožuje,“ popsal šéf zahrady chov ovce Jákobovi.