Na zimní radovánky to teď nevypadá ani na zámecké Dyji v Lednici a přilehlých rybnících. „Na hladině je jen slabá ledová krusta. Ani na procházku to zatím není,“ upozornila kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Někteří odvážlivci si mohli všimnout klidných zátok zamrzlé hladiny na vodní nádrži Nové Mlýny. „Led je nesouměrný a není po celé ploše. Spodní proudění a přítoky zatím nedovolují bezpečný vstup,“ sdělil jednatel vodní záchranky na Nových Mlýnech Stanislav Hrdlička.

Letos se už jeden muž na zmrzlou hladinu vodního díla vydal a probořil se. „Naštěstí se vyškrábal ven, takže jsme nemuseli zasahovat,“ zmínil se Hrdlička.

V současnosti se tloušťky ledu na nádržích jako třeba na Vranově na Znojemsku nebo v Letovicích na Blanensku pohybují v řádu jednotek centimetrů. Vstup na ně tak není bezpečný. „Změřená tloušťka je vždy pouze orientační. Led může být vlivem proudící vody a kolísáním hladiny v některých místech zeslabený. A už při mírném zatížení hrozí, že se prolomí,“ varoval bruslaře mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Podle předpovědi meteorologů se má navíc od následujících dnů oteplovat a teploty se mají držet nad nulou.