Podobnou akci aliance uspořádala již na jaře. „Akce se zaměřuje na firmy, které podezříváme či se domníváme, že tam dochází k pirátství. Vycházíme z oznámení, která jsme obdrželi většinou z anonymních zdrojů. S firmami proto zahajujeme proceduru směřující k nápravě,“ uvedl mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Pokud firmy nebudou na výzvu reagovat, může to být podle Hlaváče v případě soudního řešení pirátství pro management přitěžující. Z podniků obeslaných na jaře, jich zareagovalo 46 procent. Buď se zaregistrovaly do legalizačního programu, nebo vyvinuly jinou aktivitu vedoucí k nápravě.

Softwarového pirátství se nejčastěji dopouští podniky s méně než 100 zaměstnanci ve výrobní oblasti, službách či administrativě. Zatímco ve firmách je používání nelegálního softwaru na ústupu, v domácnostech naopak roste.

V Česku je podle poslední analýzy BSA v počítačích instalováno 36 procent softwaru nelegálně, přičemž míra pirátství klesla již třetím rokem o procentní bod. Hodnota ukradeného softwaru představuje 3,7 miliardy korun.

Tuzemské firmy letos za nelegální software zaplatí v průměru 260.000 korun ve formě kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru. Oproti loňsku se tato částka zvýšila o čtyři procenta. Poškození výrobci softwaru mohou podle zákona žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru a daný software je rovněž třeba koupit.

BSA (Business Software Alliance) sdružuje významné softwarové firmy. Hlavní aktivitou aliance je ochrana licenčních práv svých členů a zastupování zájmů softwarového průmyslu. Jejími členy v tuzemsku jsou například Microsoft, Adobe, Apple, Autodesk, Siemens nebo Symantec.