Jediným rozdílem oproti předchozím letům je, že se konají ve všech krajích v jeden den, dříve je armáda pořádala v regionech postupně. „Dovolujeme si vás informovat o skutečnosti, že na den 18. 5. 2023 je plánováno provedení mobilizačního cvičení k ověření připravenosti a proveditelnosti odvodního řízení, kde se rozhoduje o schopnosti občana vykonávat vojenskou činnou službu,“ začíná dopis vedoucího odboru zdravotnictví Petra Severy adresovaný České lékařské komoře, Sdružení praktických lékařů a Sdružení ambulantních specialistů. Poprosil o součinnost a vyslání alespoň dvou lékařů. Při cvičení, které se uskuteční v Děčíně, si mají lékaři společně s vojáky vyzkoušet odvody v reálném prostředí. Velká část lékařů je totiž natolik mladá, že nikdy u odvodů neasistovali.

Předseda strany PRO Jindřich Rajchl
Nejsme proruští a nechceme násilí, tvrdí organizátor demonstrací Jindřich Rajchl

Dopis zveřejnil na sociálních sítích předseda protivládní strany PRO Jindřich Rajchl, který tím vyvolal velmi bouřlivou reakci svých příznivců. „Jinými slovy lékaři a sestry se budou školit v tom, jak odvádět civilisty v případě vyhlášení mobilizace. Kdo chce, může si jistě myslet, že je to jen takový test připravenosti. Já osobně se ale domnívám, že je to další krok v jejich plánu,“ napsal k dopisu na Facebooku Rajchl. Ten jen několik hodin po zveřejnění zavítal do Děčína, kam dorazil v luxusním Porsche burcovat do zakouřené hospody lidi proti bídě, která podle jeho slov svírá Česko.

Odvody kvůli válce? Ne, cvičení pořádají už od roku 2015

Pravost dopisu potvrdil Deníku nejen krajský úřad, ale také předseda krajského Sdružení praktických lékařů Roman Houska. Na cvičení, které má být spíše školením, by podle Housky měli vyrazit dva praktičtí lékaři přímo z Děčína, kteří své zkušenosti následně předají dalším kolegům praktikům. Houska, podobně jako předseda České lékařské komory Milan Kubek, o podobném cvičení doposud neslyšel. „Za posledních mnoho a mnoho let jsem něco takového nezažil, nikdo po nás nechtěl, abychom se na podobné školení šli podívat. Za dvacet let, kdy ordinuji, jsem žádnou podobnou pozvánku nedostal,“ řekl Roman Houska.

Deník proti fake news.Zdroj: DeníkPodle vedoucího oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády České republiky Iva Zelinky se taková cvičení konají pravidelně již od roku 2015. „Armáda je placená za to, aby byla připravena na nejrůznější situace. Velitelství teritoria, které cvičení organizuje, je placené za to, aby mělo přehled o území a jeho zdrojích. Kdyby necvičili, byl bych jako daňový poplatník naštvaný. Je to jejich práce,“ vysvětluje Zelinka.

Již v minulých letech do cvičení byly zapojené také samosprávy. „Jediný rozdíl mezi minulým a letošním ročníkem je ten, že letos provádíme cvičení ve všech krajích současně. Ani loni cvičení nevzbudilo pozornost, i když byla bezpečnostní situace taková, jaká byla,“ řekl Zelinka.

Očkování. Ilustrační snímek
Covid, TBC, akcie zbrojařských firem. Dezinformátor Aleš Svoboda opět na scéně

Zdůraznil, že armáda lékaře nepovolává, vše je na místním koordinátorovi. Ten rozhodne o počtu zapojených lékařů, o tom, zda požádá například lékařskou komoru nebo sdružení praktiků. Tak, jak se letos stalo v Ústeckém kraji. Dohromady se v celém Česku do cvičení zapojí nižší desítky lékařů. „Typicky je to tak, že koordinátor osloví lékaře, kteří jsou například v zálohách nebo jsou s nimi dobré zkušenosti. Není potřeba oslovovat lékařskou komoru. Samozřejmě, pokud se k takovému kroku koordinátor rozhodne, může. V minulých letech byli zapojeni praktičtí lékaři například v Moravskoslezském kraji,“ doplnil Zelinka.