Za svým bývalým předsedou ale v tomto směru stojí jeho poslanecký klub. Rozdávání postů v orgánech společností se státní účastí podle něj není politická korupce, 
a už vůbec ne trestný čin. „To bychom museli zrušit politiku jako takovou," řekl šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Jeho členové se nechali slyšet, že pokud by do sněmovny dorazila žádost 
o vydání Petra Nečase, hlasovali by proti. Expremiér Novinkám.cz řekl, že se podobného vývoje nebojí: „Někomu to nemusí vonět, vypadá to nelibě, ale nevonné jednání ještě neznamená, že to jednání je v rozporu se zákony."

Pokud by ho sněmovna imunity nezbavila, policie by ho začala stíhat poté, co by mu vypršel poslanecký mandát. 
A termín voleb je další otázkou těchto dní. Ty řádné chtěl prezident Miloš Zeman vyhlásit na 23. a 24. května příštího roku. Po poslední aféře ale visí ve vzduchu datum daleko bližší, konkrétně první polovina září. „Sociální demokracie chce jednoznačně postupovat k předčasným volbám, jiné alternativy nepřipouští," prohlásil první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Spolu s KSČM a VV mají sociální demokraté ve sněmovně 91 hlasů. K rozpuštění dolní komory jich je ale zapotřebí 120. Přidat by se tedy muselo nejen pár nezařazených poslanců, ale i jedna 
z velkých vládních stran. ODS je ochromená a zatím se neshodla na člověku, který by měl Nečase v premiérské roli nahradit. První na řadě je její nový šéf Martin Kuba, ale toho odmítá TOP 09, především Karel Schwarzenberg. Nevýrazný Zbyněk Stanjura je přijímán s rozpaky uvnitř ODS, protože to není lídr pro předvolební rok. Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík uvedl, že do týdne by mělo být uvnitř stávající koalice jasno. „Nebude-li, přicházejí na řadu předčasné volby," míní.
Za bukem už číhá bývalý prezident Václav Klaus. Na setkání uskupení D.O.S.T. tajemně pronesl: „Než do nesvobody a chudoby, tak to asi skutečně radši s Klausem."

Konec kupčení!

/POHLEDEM DENÍKU/ Chtěla bych vidět, jak se tvářili poslanci TOP 09 Jan Farský, Stanislav Polčák či Petr Gazdík, když si četli usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové a spol. Proč právě jejich obličeje? Jsou to mladí bezúhonní muži na vzestupu, semilský starosta Farský proslavil své město coby protikorupční ostrůvek, Gazdík úspěšně vedl Suchou Loz, Polčák je fundovaný právník a vysokoškolský pedagog. Proč se zrovna tito lidé rozhodli dál resuscitovat projekt, který umřel ve chvíli, kdy se prokázalo, že Nečasova tajemnice úkolovala tajnou službu a premiér osobně kupčil s rebely 
z ODS o státní posty?

Milostný románek, vzbouřené hormony a blonďatá domina, která velí nejen svému šéfovi, ale také hrdinným generálům od Hindúkuše, jsou pikanterie zajímavé pro bulvár. Nečasův pád ale přece vůbec není politováníhodným příběhem z červené knihovny. Vojenské zpravodajství je specializovaná služba, která má odhalovat špiony za hranicemi i uvnitř naší země. Právě ona by měla bít na poplach v případě podezřelých armádních zakázek, obcházení zákonů a odkrývání rejdů cizích rozvědek. Pod Ondrejem Páleníkem to ale nedělala. V jeho éře šéfa Vojenského zpravodajství (2007–2012) se armádní zakázky staly synonymem pro korupci a kšeftaření v řádech desítek miliard. Za svou loajalitu k politikům ODS byl Páleník loni odměněn postem šéfa Správy státních hmotných rezerv. Taková příjemná trafika. Není divu, že právě Páleník ochotně vyšel vstříc přání Nečasovy pravé ruky Jany Nagyové, aby jeho „krtečci" zjistili, co paní premiérová dělá po večerech.

A to je ono pověstné jádro pudla. Jana zavolá, Ondrej rád vyhoví, zákon nezákon. Pak potřebuje Petr někam upíchnout Ivana, Péťu a Marka (aby byli happy a lidem se mohly zvýšit daně), tak se jdou všichni přetrhnout, aby mu šli na ruku, ministrem financí Miroslavem Kalouskem počínaje, šéfem polostátního ČEZ Danielem Benešem či Českých drah Petrem Žaludou konče. Prostě se zvedne telefon se správným číslem a už to jede. Nevěřím tomu, že by právě Jan Farský nebo Petr Gazdík kvůli takovému podomnímu hokynaření vstoupili do vysoké politiky.

Je ovšem fakt, že lidé, kteří kšefty podobné úrovně (podle žalobců trestněprávní) z principu odmítají, končí neslavně. Jan Švejnar se kvůli tomu raději ani neúčastnil prezidentské kampaně, Jiří Dienstbier tvrdě narazil jak na své kolegy v pražské ČSSD, tak později na delegáty sjezdu, kteří ho nezvolili do partajního vedení. Už je načase, aby přišla garnitura, jež bude přesvědčena, že poctivost se vyplácí. Třeba jen proto, že čisté svědomí je fajn. I vůči voličům.

Vláda korupce