Pohádkový plat, jaký nebere ani ministr zdravotnictví. Kromě toho byt a příspěvek na stravu. Lužická nemocnice hledá gynekologa, který by se ujal vedení místní porodnice, už osm měsíců. Ovšem marně. Zájemce se stále nenašel.

PROBLÉMOVÉ POHRANIČÍ

„Je neuvěřitelné, že lékaře do regionu nepřiláká ani dvousettisícová odměna, jakou nabízí právě nemocnice v Rumburku. Mladí zkrátka dnes odmítají chodit do terénu, zvlášť pokud jde o některou z okrajových oblastí,“ komentoval situaci, která se týká nejenom Šluknovského výběžku, ministr v demisi Miloslav Ludvík (ČSSD).

Vedení rezortu proto bude muset podle něj hledat jiné nástroje, jak lékaře na venkov přilákat. „Plošné zvyšování platů totiž evidentně nefunguje,“ řekl Ludvík. Jednou z možností, jak se s nerovnoměrným rozmístěním lékařů vypořádat, je podle něj přidělování takzvaných umístěnek – mladý absolvent medicíny zkrátka dostane službu v pohraničním špitále befelem.

„Pokud se lékař bude chtít pohybovat v systému veřejného zdravotního pojištění, tak si nejdřív odslou-ží pár let na venkově,“ popsal své představy Ludvík. Podobný systém už podle něj zavádějí i jiné státy, vylidňování venkova je totiž celosvětový trend. Obyvatelé mimo velká města přitom bez zdravotní péče zůstat nemohou.

Podobnou cestou by se vydal i Adam Vojtěch z ANO, který odstupujícího ministra zdravotnictví zřejmě ve vedení rezortu nahradí. „Já bych byl také proto, aby se povinnost odsloužit nějaký čas ve venkovských nemocnicích ukotvila,“ řekl.

Kde (ne)jsou lékaři

Místo umístěnek by prý ale prosazoval spíš změnu smluvních podmínek s pojišťovnou. „Pokud by chtěl mít lékař, který má někde poblíž svou soukromou praxi, prodloužit smlouvu s pojišťovnou, musel by se jednoduše upsat k tomu, že odslouží také určitý počet hodin v měsíci i v nedaleké nemocnici,“ přiblížil své představy Vojtěch. Služby navíc by pak lékař dostal samozřejmě od pojišťovny zaplacené.

NÁVRAT Z CIZINY

Podle předsedy představenstva společnosti Agel Milana Leckéšiho se ale bude situace v Česku v následujících letech postupně zlepšovat – lékařů bude přibývat. Zdravotníci se totiž podle něj po letech začínají vracet ze zahraničí zpět do Česka. „Jde například o lékaře a sestry, kteří kvůli brexitu opouštějí nemocnice ve Velké Británii,“ doplnil.

V Česku působí kolem čtyřiceti tisíc lékařů, zhruba polovina z nich má úvazek v nemocnici. Zbylí zdravotníci poskytují lidem péči v ambulancích. Největší počet lékařů se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky stará o pacienty v hlavním městě – na jednoho lékaře tam připadá jen 148 obyvatel. Naopak nejhůře jsou na tom lidé ze středních Čech, Vysočiny a Zlínska.