Školy budou dostávat peníze hned, ale z půjček. Úvěry budou studenti splácet až potom, co by dosáhnou průměrného platu. Novinářům to po úterním jednání špiček rodící se středopravé koalice řekl lídr ODS Petr Nečas. Představitelé tří stran se také shodli na snížení počtu orgánů ve sněmovně, podrobnosti ale chtějí oznámit až po dalším jednání ve čtvrtek. Do konce týdne chtějí strany uzavřít až dvě programové kapitoly.

Lídři se dohodli i na tom, že dokončí výběrové řízení na odstranění ekologických škod v objemu asi 115 miliard korun. Neznamená to ale, že musí mít vítěze. Tímto postupem se chce případná budoucí vláda vyhnout možným arbitrážím.

Půjčka na školné bude mít podle Nečase charakter takzvaného odloženého školného. „To znamená, že absolvent vysoké školy začne půjčku na školné splácet až v okamžiku, kdy dosáhne minimálně výše průměrného platu,“ řekl Nečas. Za studenty, kteří by takového výdělku nedosáhli, by podle něho úvěr splatil stát. Školné by se týkalo studentů, kteří budou na vysoké školy nastupovat až v době platnosti zákona, nikoli zpětně. Z předchozího jednání stranických expertů vyplynulo, že školné by se mohlo začít platit v roce 2012, nebo 2013.

Školy určí výši

Výši školného si budou vysoké školy určovat samy. Bude jejich příjmem, část by měla podle Nečase směřovat na stipendia pro vynikající studenty. Stát stanoví horní limit školného 10.000 korun za semestr. Jeho zavedení by podle Nečase měly předcházet programy grantů, půjček a spoření, které studentům umožní „ekonomickou samostatnost“. Podle předsedy VV Radka Johna je návrh školného inspirován australským modelem.

ODS a Věci veřejné prosazovaly v koaličních jednáních klasické odložené školné, stavěla se proti němu ale TOP 09. Podle ní by bylo lepší zavést přímé školné, mimo jiné proto, že stát bude mít s rozjezdem odloženého školného velké náklady. Studenti ho totiž začnou splácet až po skončení školy. „Koaliční jednání je kompromisní jednání. Nikdo neprosadí všechny své představy stoprocentně. Důležité pro nás je, že školné bude,“ řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Návrh na omezení počtu orgánů ve sněmovně nechtěli lídři budoucí možné koalice dnes zveřejnit. Podle Johna na něm je shoda. „Na redukci jsme domluveni,“ řekl. Podle Nečase ale není konečná dohoda na počtu funkcionářů. Nečas řekl, že o návrhu bude debata i s dalšími stranami.