Úkolem prvního budou inovace a slučování vládních agentur CzechTrade a CzechInvest, druhý se bude orientovat na řízení resortních organizací. Změní se i celý tým komunikace. Řekl také, že s premiérem Andrejem Babišem (ANO) personální změny neřešil.

U ostatních náměstků chce Havlíček zjistit jejich priority, poté uvidí, zda s ním budou chtít spolupracovat. Ministr může politické náměstky vyměnit. Nástupci Pilného a Rudyšarové podle Havlíčka ale nebudou pocházet ze stranického prostředí. "Budou to absolutní profesionálové ve své oblasti, velmi dynamičtí lidé," řekl. Havlíček začne na MPO pracovat již 30. dubna, ve svátek 1. května si volno nebere.

Na ministerstvu chce rovněž prověřit stav téměř třicítky resortních organizací. "Zmapovat jejich dozorčí rady a podívat se, jak jsou tyto společnosti řízeny ve smyslu hospodárnosti, nákladů a dosahování cílů," uvedl. S manažery těchto společností se nebude chtít potkávat pouze jednou ročně, ale každý měsíc, a vidět, jak plní své úkoly. Jednu z prvních návštěv plánuje do státního podniku Diamo, který se zaměřuje na řešení následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví. "Je tam hodně co řešit," dodal.

Změna komunikace s médii a podnikateli

Havlíček změní i svůj komunikační útvar. Připravený už má kompletní zhruba sedmičlenný tým - šéfa oddělení, tiskového mluvčího i další pracovníky. Chce, aby používali co nejvíce nové technologie a komunikovali rychle. "Bude to zásadní změna. Tým zredukuji, myslím, že není nezbytné, aby těch lidí bylo tolik," řekl.

Podle Havlíčka půjde o zkušené lidi z PR i médií, jmenovitě je zatím uvádět nechtěl, stejně tak se nechtěl vyjadřovat k současnému tiskovému oddělení končící ministryně Marty Novákové. "Chtěl jsem změnit komunikaci na resortu vůči médiím i podnikatelům. Lidi musí být pořád na značkách," řekl.

Prezident Miloš Zeman jmenuje Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu v úterý 30. dubna na Pražském hradě. Havlíček, který nyní působí jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, nahradí ve funkci Martu Novákovou. Ministryně v poslední době čelila silné kritice poté, co důvod pro drahá mobilní data v Česku hledala v přílišném využívání bezdrátových wi-fi sítí.

Kritika zesílila po incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Nováková v úterý na své bilanční konferenci označila za chybu, že si za tiskového mluvčího vybrala Milana Řepku.