Bývalá ministryně kultury Alena Hanáková Balvína jmenovala letos v lednu na návrh této komise, v níž usedli například rektor AMU Jan Hančil, dramatik Milan Uhde a divadelní ředitelé Stanislav Moša a Jiří Šesták.

Mezi dalšími podmínkami, které Burian ministerstvu předložil, je, že rezignované umělecké vedení se opět ujme funkcí. To je podmíněno návratem umělců, kteří rovněž podali výpověď. K dnešku jich jsou více než dvě desítky.

"Ministerstvo kultury uzná legitimitu uzavřeného výběrového řízení, které samo vyhlásilo a řádně ukončilo. Ministerstvo znovu potvrdí svoje rozhodnutí o ustanovení takzvané garanční rady ND, která bude obdobně jako správní rady zprostředkovávat komunikaci mezi ministerstvem a ND. Garanční rada bude s vedením ND projednávat strategická rozhodnutí. Ustavení garanční rady zaznamená ministerstvo do Statutu ND," uvedl Staněk v tiskové zprávě.

Odbory mají jednat výhradně s ředitelem

Další Burianovou podmínkou je, že odborové organizace budou, v souladu s platnou legislativou, jednat výhradně s ředitelem ND, případně následně se smírčím orgánem, či soudem. Nikoliv s ministrem kultury, který pro ně není ze zákona jednajícím partnerem. Právě názorem odborů ministr Balvín zdůvodňoval, proč k odvolání ředitele ND 1. srpna přistoupil.

Ministerstvo kultury také nemá nad rámec zákonných povinností zřizovatele zasahovat do autonomie příspěvkové organizace ND a kompetencí jejího ředitele. Má připravit podmínky pro urychlenou transformaci české první scény ve vyhovující právní subjekt, vymínil si Burian.

Odvolán z funkce byl krátce poté, co se jí 1. srpna ujal. Jeho odvolání vyvolalo kritiku od politiků i kulturní obce, na příkaz premiéra Jiřího Rusnoka ho Balvín v pátek opět jmenoval.