„Od příštího týdne rozeběhneme nábor lidí, kteří by chtěli být na kandidátkách. Budou to příznivci strany, protože zatím nemůžeme přijímat členy," řekl novinářům Hollan. K tomu, kdo by mohl za stranu kandidovat, se Bursík nechtěl vyjadřovat. Podle něj nyní začnou práce na programových dokumentech strany.

Cílem LES podle Hollana je, aby se do Sněmovny dostal subjekt, který zaručí, že nevznikne ústavní levicová většina. „Reagujeme na nestandardní situaci, kdy se formuje široká levicová fronta a roli dirigenta převzal prezident Miloš Zeman. Součástí má být legitimizace komunistů, to je čtvrt století po sametové revoluci hrozba," uvedl Bursík.

Ve financích zatím nemají jasno

Z čeho by strana platila případnou kampaň, Bursík neuvedl. „To je předčasná otázka. Máme několik sponzorů, kteří jsou ochotni nás podpořit. Máme také připravená pravidla transparentnosti financování," dodal Bursík.

Bursíkovu stranu v minulých dnech podpořila mimo jiné režisérka Olga Sommerová či ekonom Jan Švejnar. Mezi dalšími podporovateli je podle Hollana herečka Eva Holubová, socioložka Jiřina Šiklová, výtvarník Kurt Gebauer, spisovatel Ivan Klíma a zpěvačka Marta Kubišová.

Zatím není jasné, jestli strana bude do předčasných sněmovních voleb kandidovat samostatně nebo ve spojení s jinou stranou.

Bursík minulý týden opustil Stranu zelených, kterou v roce 2006 dovedl do Parlamentu i do vlády. Média spekulovala o tom, že by mohl spolupracovat s lidovci. Ti to ale na úterním zasedání celostátního výboru odmítli.