Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zabila mimino, dostala dvanáct let

Ústí nad Labem - Až patnáct let nebo dokonce i výjimečný trest vězení hrozilo Haně Klemmové z Lovosic za vraždu novorozence. Proces začalv úterýráno u ústeckého krajského soudu.

28.7.2009 4
SDÍLEJ:

Hlavní líčení s obžalovanou Hanou Klemmovou z Lovosic, která podle obžaloby porodila a poté usmrtila novorozence letos v lednu, začalo v Ústí nad Labem u Krajského soudu.Foto: DENÍK/Karel Pech

Žena, kterou přivedla vězeňská stráž do jednací síně v poutech, prožila deset dnů předtím své třiatřicáté narozeniny za mřížemi litoměřické vazební věznice.

Je obžalována, že koncem listopadu 2008 doma potají porodila a hned i utopila novorozenou dceru.

Zazněla obžaloba

Státní zástupce v obžalobě, kterou v soudní síni přečetl, uvedl: Koncem listopadu 2008 zhruba v 21. hodin v Lovosicích v ulici Jaroslava Ježka v bytě svého osmatřicetiletého druha, porodila Klempová v koupelně na WC živé novorozeně. K porodu dítěte ženského pohlaví došlo do záchodové mísy.

Po narození, jakmile začalo dítě plakat, Klemmová dítě otočila hlavou dolů a hlavu mu ponořila do záchodové mísy. Dítě držela dokud se nepřestalo hýbat. V míse ho potom ponechala.

Z prostoru pod vanou vyndala modrý igelitový pytel, oblékla se, dítě dala do pytle a odnesla do sklepa domu. Asi po třech týdnech ostatky novorozence odnesla na odlehlé místo za parkoviště na ulici Průmyslová poblíž obchodu Lidl. Pytel s mrtvým novorozence položila pod odstavenou maringotku.

Podle státního zástupce tedy jiného úmyslně usmrtila a takový čin spáchala na osobě mladší než patnáct let.

Výpověď Klemmové

Obžalovaná odmítla vypovídat a proto soud přečetl její výpovědi. Příběh, který vyprávěla, je o ženě, která pracovala jako uklízečka. Její manžel, jak sama uvedla, je odsouzen ke dvaceti letům vězení, ale neřekl jí prý proč.

Žila od roku 2002 s druhem Vojtěchem, a protože prý se opíjel (v hospodě vypil asi 10 piv a doma musel mít vždy dva litry vína) a byl vůči ní hrubý, několikrát jí zbil. Proto se seznámila v roce 2006 s Karlem, který jí pomáhal, když třeba její druh jí vyhodil ven z bytu.

Je to také příběh o dvou mrtvých dětech. Žena vychovává syna a dceru, jeden syn je vychováván prý u babičky. Kromě toho měla porodit v lednu 2007 potají dítě a v listopadu 2008 druhé. Obě děti se nedožily jediného dne.

Dítě prý bylo mrtvé

Již i kriminalistům při vyšetřování žena řekla, že s milencem Karlem otěhotněla. Karel ale nevěřil, že dítě je jeho. Těhotenství tajila. Říkala druhovi, že má nějaký nádor, proto má větší břicho. V lednu 2007 jí její druh Vojtěch prý zbil a vyhnal jí večer po jednadvacáté hodině ven z bytu. Šla na kopec Lovoš, kde jí chytily bolesti a zde neočekávaně porodila.

Prý dítě porodila mrtvé, bylo bez známek života, nekřičelo. Po porodu usnula nebo možná omdlela a probrala se až ráno, slunce sice ještě nevyšlo, ale bylo již vidět. Dítě ležící vedle ní bylo mrtvé. Tělíčko dala i s placentou do batohu, šla k Labi, kde chvíli seděla a batoh s novorozence potom položila u břehu do řeky Labe.

V práci, kde věděli o těhotenství, uvedla, že dítě umřelo, potom ale řekla, že chlapečka, který se jí narodil, dala k adopci. Vzdala se nároku na příspěvek v mateřství.

A život šel dál v milostném trojúhelníku. Žila s Vojtěchem, sex měla i s Karlem. Vojtěch když se napil, prý jí vyčítal, že asi něco má s Karlem.

V roce 2008 znovu s Karlem otěhotněla. K lékaři nešla, protože se bála, aby se nepřišlo na předchozí porod. Karlovi o dítěti nic neřekla, protože již při prvním těhotenství si myslel, že dítě není jeho. Těhotenství zakrývala tím, že prý má zdravotní problémy. Druhovi také nic neřekla, protože již předtím mu řekla, že jí vzali kvůli zdravotním problémům dělohu.

Osudný listopad

Před soudem Klemmová popsala, co se v osudný den událo. Když na ní přišly porodní bolesti, bylo to někdy v listopadu 2008 večer, zhruba kolem deváté hodiny, její přítel Vojtěch i obě její děti, již naštěstí spali. Mohla proto potají porodit. Když začaly porodní bolesti odešla na WC.

Seděla na WC a tam jí praskla plodová voda. Na záchodové míse porodila holčičku. Ta hned po porodu začala brečet. Měla strach, aby brekot novorozence neprobudil jejího druha Vojtěcha, musela něco udělat.

Dítě při porodu spadlo do záchodové mísy a tam začalo brečet. Stačilo jen hlavičku ponořit do vody v záchodové míse a bylo ticho. Matka čekala až se její novorozená dcera utopí.

Dítě se po krátké chvíli přestalo hýbat. Nechala ho v míse, pupeční šňůra s placentou z ní bez problémů vyšla ven. Pod vanou měla igelitové pytle modré barvy, které si přenesla z práce, a do jednoho z nich tělíčko dala. Pytel potom vložila do plastového kbelíku a odnesla ho dolů do sklepa. Když se vrátila domů, osprchovala se. Nemohla potom dlouho usnout, přemýšlela, co bude dělat dál, ale na nic nepřišla.

Neměla peníze na potrat

Až za tři týdny vzala tělíčko ze sklepa, dala pytel na nosič kola a dojela k obchodu Lidl. Pytel schovala pod maringotku. Až po nějaké době vzala ze sklepa také kbelík a umyla ho. Tím pro ní celá věc skončila. Ve sklepě nikdo na tělíčko nepřišel, protože tam byl stále nějaký smrad, nebylo cítit, uvedla do protokolu při výslechu, který byl předčítán u soudu.

Když později policie Klemmovou zatkla a odváželi jí z domu, již v autě se policistům z vraždy přiznala. Uvedla, že chtěla jít na přerušení těhotenství, ale neměla peníze, uvedla na policii. Nepůjčil jí peníze ani přítel Karel, kterému říkala, že dítě je jeho. Antikoncepci nebrala, protože nechodila k lékaři a nevěděla, že si lze opatřit antikoncepci i bez lékařského předpisu.

U soudu vypovídal Karel, milenec Klemmové, se kterým, jak obžalovaná uvedla, měla obě děti, které zemřely v Lovosicích jako novorozenci.

Uvedl, že se s obžalovanou zná asi dva roky, udržovali i intimní vztah. Jejího přítele, se kterým Klemmová žila, sám znal. Uvedl, že jí nabízel, ať se k němu nastěhuje. „Neměla to lehké, je agresivní, když se napije,“ uvedl k osobě druha Klemmové. Nabídl jí, aby se s dětmi k němu nastěhovala, ale odmítla to, bála se reakce svého druha.

Také uvedl, že na obžalované nebylo těhotenství vidět. Popřel, že by ho požádala o peníze na interrupci. „Pokud by peníze chtěla, tak bych jí peníze na přerušení dal,“ uvedl její přítel Karel, se kterým se občas stýkala. Dodal, že mu potom řekla, že potratila dítě.

Vypovídá spolupracovnice

U soudu jako svědkyně vypovídala žena, která s obžalovanou pracovala asi tři roky. Uvedla, že s Klemmovou vycházela dobře, i v práci dobře pracovala. Svědkyně uvedla, že jako matka by podle jejího názoru dobrá, občas si stěžovala, několikrát sice si stěžovala na vztah s druhem, ale bylo to jen krátkodobé, po hádce.

„Porodila chlapečka a dala ho k adopci,“ uvedla k jejímu těhotenství, ale více o tom nemluvila. Adopci si vysvětlovala svědkyně, že již má tři děti a žije v malém bytě. Když o tomto svědkyně před soudním senátem mluvila, Klemmová začala potichu plakat.

Při druhém těhotenství řekla, že má cysty, že půjde na operaci. V té době těhotenství Klemmová tajila. V listopadu 2008 byla náhle Hanka (obžalovaná) štíhlejší.

Bývalý druh, který přišel též k soudu jako svědek, odmítl vypovídat a během jediné minuty od soudu odešel. Protože byl v blízkém vztahu ke Klemmové, odmítnutí svědectví mu bylo umožněno.

Mluvila o operaci

V průběhu procesu byl čten i výpověď o nálezu tělíčka dítěte v lednu 2009. Odpoledne šel nálezce mrtvolky s přítelkyní a se psem v prostoru za obchodem Lidl. Všimli si, že vedle potrubí, kolem kterého právě šli, ležel modrý pytel, pes nechtěl od pytle odejít. Při pohledu do pytle, kde byl natržený, uviděli něco, co mohlo být tělíčkem novorozence. Ihned byla volána policie.

Byla čtena též výpověď jedné ženy, která na policii uvedla, že někdy v únoru jí obžalovaná řekla, že jí prý málem zavřeli, protože na ní upozornil vrátný z podniku kvůli tomu, že hledali po Lovosicích ženu,která potají porodila mrtvé dítě odložila. Nakonec se jí policie omluvila.

A též si stěžovala, že jí tím vrátný pomluvil, jak bude před lidmi vypadat. Svědkyně tehdy kriminalistům také uvedla, že někdy na Mikuláše 2008 jí Klemmová řekl, že jde do nemocnice na operaci kvůli nádoru. Když později ženu opět viděla, břicho již neměla vystouplé. Klemmová v souvislosti s tím uvedla, že jí břicho po operaci splasklo.

Mluvil i porodník

Znalec z oboru porodnictví před soudem k prvnímu porodu uvedl, že obžalovaná uvedla, že první novorozenec byl světlý, což je signálem, že dítě mohlo být mrtvé, popis plodu ženou je věrohodný. Plod byl s vysokou pravděpodobností mrtvý nebo mu již nebylo možno pomoci, zdůraznil soudní znalec.

K druhému porodu, v listopadu 2008, znalec uvedl, že podle výpovědi obžalované lze usuzovat, že těhotenství mohlo být prodloužené. Podle všeho došlo k porodu později. K porodu došlo doma, kdy porodní kontrakce trvaly desítky minut, což je odpovídající doba pro ženu rodící již po páté. Krevní ztráta byla normální, zdravotní stav rodičky odpovídal stavu po normálním porodu. Nebránil ženě v běžném pohybu a aktivitách.

To ale též znamená, že Klempová byla schopná se postaral po porodu o novorozence. Dítě nezemřelo v důsledku neposkytnuté péče, ale aktivním jednáním matky, které sama popsala.

Dítě samotné by po porodu přežilo. Znalec také uvedl, že původně měla Klemmová, jak sama uvedla, v úmyslu jít do porodnice a doma říci, že jde na operaci.

Co odhalila pitva

Soudní znalec z oboru soudního lékařství měl těžkou práci, protože tělo novorozence bylo nalezeno ve stádiu velmi pokročilé hniloby. Přesto se podařilo zjistit, že na tělíčku dítěte nebyly žádné viditelné stopy po úrazu. Vše nasvědčovalo tomu, že novorozenec byl zralý a donošený, uvedl soudní znalec. Nic nenasvědčuje tomu, že by se novorozenec nenarodil živý, uvedl znalec.

Pitevní nález nevylučoval, že k porodu i smrti dítěte mohlo dojít v době, kterou uváděla Klempová.

Na otázku zda došlo k udušením novorozence ve vodě ve WC, uvedl, že s vysokou pravděpodobností došlo ke smrti pro nedostatek kyslíku. Zda přímo došlo k udušení z utopení je těžko prokazatelné, lze to jenom připustit, protože pro hnilobu těla nebylo možné to prokázat, dodal znalec.

Na dotaz obhájce co znamená, že nebyl přerušen pupečník, znalec uvedl, že může dojít ke krevní ztrátě, což může ohrozit přežití dítěte. Advokát se na to ptal proto, zda není možné, že mohlo dítě vykrvácet. (V tom případě by se nejednalo o vraždu.)

U soudu bylo čten i závěr o odložení vyšetřování první smrti novorozence. Případ prvního utajeného porodu a smrti novorozence policie odložila, protože nebylo nalezeno tělíčko dítěte a kromě toho podle popisu novorozence, jak Klemmová uváděla, nelze vyloučit, že skutečně se dítě narodilo mrtvé a že má obžalovaná pravdu. (Proto smrt prvního novorozence není předmětem tohoto soudního jednání.)

Za jednání je odpovědná

U soudu vypovídaly také dvě znalkyně – lékařka v oboru psychiatrie a psycholožka. Znalkyně z oblasti psychiatrie uvedl, že Klempová netrpěla žádnou duševní chorobou. Obžalovaná má podprůměrný intelekt, ale v době porodu byla schopna jednat tak, aby se postarala o dítě během porodu i po porodu. Když se obžalovaná dostane pod tlak okolností, sociálně selhává, dodala znalkyně s tím, že svého činu žena litovala.

Psycholožka uvedla v podstatě to, co bylo uvedeno v psychiatrickém posudku – podprůměrné intelektové schopnosti byly dostačující k tomu, aby se Klemmová mohla rozhodnout mezi několika variantami řešení nechtěného těhotenství. Psycholožka zdůraznila, že jistou negativní roli v jednání Klemmové hrálo i nekvalitní soužití s druhem a zhoršené sociální podmínky.

Nevyzrálost a nedostatek předvídavosti, obojí vedlo k tomu, že se stýkala s problematickými partnery. V zátěžových situacích sklouzávala do řešení typu „ono to nějak dopadne.“ Proto neřešila ani problém svého těhotenství. Za dalším dítětem viděla další problémy, pokud se narodí – z hlediska finančního a sociálního.

Na otázku proč se neodstěhovala k příteli Karlovi, když s druhem Vojtěchem měla velké problémy a bil ji, podle psycholožky se na tom podílela její nerozhodnost a tíhnutím k druhovi. Z psychologického hlediska je schopna věrohodné výpovědi, dodala psycholožka.

Advokát po výpovědi psycholožky uvedl, že Klemmová mu řekla, že nehodila v listopadu 2008 novorozence do řeky, kde by pravděpodobně tělo zmizelo, ale položila ho u obchodu Lidl, aby bylo nalezeno. Nemohla totiž situaci, která se stal, unést.

Závěrečná řeč

Státní zástupce požadoval pro obžalovanou 14 let vězení, tedy těsně pod horní hranicí trestu za vraždu. Obhájce zdůraznil situaci Klemmové, ve které se nacházela. Zdůraznil, že žena se k činu přiznala.

Trestní senát se odebral k poradě. Obžalovaná se k vynesení rozsudku dostavila ve 13 hodin. Co k procesu ještě před vynesením rozsudku dodat?

V letech 1998 až 2008 bylo obžalováno na severu Čech, tedy v Libereckém a Ústeckém kraji, pro usmrcení novorozence 10 žen. Jde o trestný čin vraždy novorozeného dítěte matkou (paragraf 220 trestního zákona), kdy matka v rozrušení způsobeném porodem úmyslně usmrtí své novorozené dítě při porodu nebo hned po něm. Matce v tomto případě hrozí odnětí svobody na tři léta až osm let.

Klemmová je ale obžalována státním zástupcem z vraždy podle paragrafu 219, čili z klasické vraždy, protože její čin byl promyšlený. Z úst státního zástupce zaznělo, že obžalovává ženu podle paragrafu 219 odstavce 2e, což znamená, že chce pro Klemmovou vězení na dvanáct až patnáct let nebo výjimečný trest, protože podle písmene e) se dopustila vraždy na osobě mladší než patnáct let. Podobně tvrdý trest hrozí i tomu, kdo zavraždí těhotnou ženu.

Ale státní zástupce, jak uvedl v závěrečné řeči, nepožaduje výjimečný trest, spíše trest těsně pod nejvyšší hranicí trestu.

Rozsudek

Klemmová byla odsouzena k 12 letům vězení. Předseda trestního senátu Ondřej Peřich uvedl, že společenská nebezpečnost jejího činu je vysoká. Soud nicméně přihlédl k jejímu plnému doznání a podrobnému popisu celé události.

Autor: František Roček

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Gazdík.
11 5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Ministr Brabec: Život je krátký na hádky. Země potřebuje stabilní vládu

/ROZHOVOR/ Co znamenají volební výsledky? Jak se bude vyjednávat? Nejen nad tím se zamyslel lídr krajské kandidátky ANO Richard Brabec v rozhovoru pro Deník.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení