"Příčiny neznáme, museli jsme kvůli tomu vyhlásit částečně krizový režim na ARO, povolat personál, odložit plánované operace napříč nemocnicí a staráme se o tyto pacienty," popsal mluvčí krajské nemocnice v Liberci Václav Řičář.

Lékárna - Ilustrační foto
Češi plýtvají antibiotiky. Ministerstvo chystá kontroly

Nemocnici ve Frýdlantě vlastní soukromá společnost EUC, která kvůli mimořádné situaci ve středu 28. listopadu zavřela tamní operační sál. Co otravu způsobilo, zjišťuje. "Vysvětlení zhoršení stavu pacientů by měly přinést testy, na jejichž výsledky všichni čekáme," uvedla mluvčí Nemocnice Frýdlant Dita Fuchsová.

Podle Ministerstva zdravotnictví je pravděpodobnou příčinou otravy krve kontaminace či závadné složení anestetika. "Nasadili jsme jim širokospektrální antibiotika a čistili jsme jim krev," uvedl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Devátý pacient je na pozorování.

Trestní oznámení

Před všemi operacemi prošly podle Fuchsové všechny přístroje i podávané látky standardními testy. „Po kontrole odbornou firmou již víme, že přístroje byly zcela v pořádku,“ uvedla mluvčí pro deník Právo s tím, že operační sál zůstane uzavřený do doby, než se podaří odhalit příčinu. „Nic podobného se v Nemocnici Frýdlant dosud nestalo,“ dodala. Frýdlantská nemocnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

Ilustrační foto
Konec bloudění. Všechny nemocnice nabídnou pacientům urgentní příjem

„Vedlo nás k tomu to, že považujeme za vysoce nepravděpodobné, že by se jednalo o selhání zdravotnického personálu,“ upřesnila mluvčí. "Operace prováděly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, různí anesteziologové i různé sestry. Chyba proto podle nás nemůže být na straně personálu,“ dodala mluvčí.

Dlouhodobý nedostatek lékařů

Na začátku listopadu podepsali zástupci Libereckého kraje, města Frýdlant, Krajské nemocnice Liberec a Nemocnice Frýdlant memorandum o budoucím převzení soukromé frýdlantské nemocnice tou libereckou. K převzetí by tak mělo dojít nejpozději do června příštího roku. 

Nemocnice Frýdlant se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů. V roce 2015 kvůli tomu uzavřela lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. O rok později přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od července letošního roku nezajišťuje ani pohotovostní službu. Před pěti lety mělo zařízení 126 lůžek, dnes jich zůstává 80, z toho 35 je akutních a 45 následné péče. 

Ilustrační foto.
Lékaři nás ignorují, stěžuje si čtvrtina pacientů