Vyplývá to z bleskového průzkumu společnosti SANEP. Odchodné ve výši devíti měsíčních platů - 2,430.000 korun by měl podle mínění dvou třetin domácí populace jednoznačně vrátit. Podle bezmála dvou třetin Čechů není Fejk kvůli informacím o jeho mzdě a působení v ČD důvěryhodnou osobou. Fejk odešel mimo jiné v souvislosti s informacemi o svém čtvrtmilionovém platu.

Tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že úřad ombudsmana kvality Českých drah považují za nepotřebný. Průzkum byl proveden ve dnech 23. až 24. června na vybrané skupině 1.854 lidí, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18 až 69 let.

V rámci konkurenční doložky si Fejk, který se do povědomí veřejnosti dostal především během svého dřívějšího působení na postu ředitele pražské ZOO, má podle informací zveřejněných v médiích odnést devět měsíčních platů za to, že nebude tři čtvrtě roku pracovat ve stejném oboru, protože se účastnil jednání představenstva ČD a dostal se tak k citlivým informacím.

Fejk již dříve uvedl, že svůj plat považuje za obhajitelný. "Tak vysoký plat je obhajitelný jedině, když se té firmě mnohonásobně, nebo alespoň několikanásobně vrátí. To byl můj záměr, ten záměr jsem měl po roce zrekapitulovat a v případě, že bych nebyl prospěšný a nezaplatil se, tak bylo adekvátní buď z mé iniciativy, nebo i z iniciativy firmy odejít," řekl serveru iHNed.cz.

Ministr dopravy Radek Šmerda v úterý řekl, že Fejkův plat byl smluvní s ohledem na jiné nabídky, které bývalý ředitel pražské ZOO dostal. "Pana Fejka nepovažuji za vyžírku a děkuji mu, byť za krátkou, ale za odvedenou práci," uvedl Šmerda. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka naopak Fejka vyzval, aby "zlatý padák" vrátil. Podle premiéra Petra Nečase je Fejkův plat těžko obhajitelný a zdůvodnitelný a neodpovídá míře odpovědnosti ve firmě.

Sobotka vyzval Fejka k vrácení 'zlatého padáku'