"Hlavní důvod je to, že sociální demokracie tím, že řekla, že nesmí být odvolán nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, se rozhodla podpořit systematické porušování práva v trestním řízení," řekl Koudelka ČTK. Každý nositel státní moci v demokratickém právním státě je podle něj odpovědný za její výkon, a je-li moc zneužívána, má být odvolán. Vedení sociální demokracie tak pro své mocenské zájmy pokrylo zneužívání moci vedením státního zastupitelství, tvrdí Koudelka.

Zleva Jan Hamáček (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO)
Rozpory uvnitř ČSSD: Sociální demokraté mají k důstojnosti daleko, říká Mrklas

Detailně důvody svého odchodu z ČSSD popsal na svém blogu. V článku uvedl, že v listopadu 1989 se obnovená sociální demokracie ztotožnila s požadavky studentů, že demokracie musí mít navrch nad policií, prokuraturou a armádou, aby se neopakovalo zneužívání moci.

"Byla pro názorovou pluralitu ve veřejných institucích. Nyní se vedení strany lísá k těm, kteří zneužívání moci podporují, a připojuje se k honu na lidi za jejich názory," uvedl právník. Koudelka podle svých slov nechce být členem strany podporující zneužívání moci ani strany bránící názorové pluralitě. "Proto končím po 25 letech, čtvrtstoletí života, členství v sociální demokracii," napsal Koudelka, který nedávno oslavil 50 let.

Sympatická Trikolóra

Zda po odchodu ze sociální demokracie vstoupí do jiné politické strany, zatím neřekl. "Trikolóra pana Klause mladšího je mi sympatická a podporuji ho. Jestli se stanu členem, to se uvidí," řekl Koudelka ČTK.

Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší: Smyslem politiky je vládnout, ne být svatý

Zdeněk Koudelka se narodil 9. května 1969 v Boskovicích. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde získal doktorát a kde působí jako pedagog na katedře ústavního práva a politologie. Je zastupitelem městské části Brno-Jundrov, kde byl dříve místostarostou. V Brně má advokátní kancelář.

Poslancem za sociální demokracii byl v letech 1998 až 2006, několikrát se jeho jméno objevilo při úvahách o obsazení ministra spravedlnosti. V letech 2006 až 2011 byl náměstkem tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a od roku 2011 do roku 2013 náměstkem ředitele Justiční akademie v Kroměříži. V letech 2014 až 2018 byl rektorem Vysoké školy Karla Engliše.

Prezident Miloš Zeman v roce 2012 Koudelku neúspěšně navrhl na ústavního soudce. Senátoři mu vytýkali jeho angažmá u bývalé nejvyšší státní zástupkyně Vesecké nebo obhajobu sporných zákonů. Úspěšná nebyla ani jeho opakovaná kandidatura na funkci zástupce veřejného ochránce práv.

Představení nové politické strany Trikolora Václava Klause mladšího.
Klausovu Trikolóru přivítal i kardinál Duka