Bývalý ředitel Klouzal odhalil a zmapoval předražování zakázek v oblasti informačních technologií na ministerstvu a předešel tak stomilionovým ztrátám veřejných prostředků.

Fond uvedl, že o svých poznatcích informoval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a jeho nejbližší spolupracovníky. Shromážděné materiály pak byly předány orgánům činným v trestním řízení. Nadační fond Klouzalovi poskytoval právní konzultace.

„Lidí, jako je Jakub Klouzal, je při tom, jak korupce prorostla do státní správy, stále zoufale málo, ale pevně doufám, že jejich počty budou stoupat. Oznamovatele potřebuje tahle společnost jako sůl," uvedl předseda správní rady nadace podnikatel Karel Janeček. Ten nejnověji spustil také kampaň Pozitivní evoluce, kterou chce vyprovokovat diskusi o morálních hodnotách.

Schwarzenberg nechal informace prošetřit

O kauze na ministerstvu zahraničí informovala Mladá fronta Dnes (MfD). Se svými zjištěními se Klouzal svěřil ministrovi v létě 2010. Schwarzenberg považoval informace za závažné a nechal je prošetřit. Inspekce ministerstva pak zpracovala pro policii čtyři podněty k prošetření, ale ta je odložila, uvedl list. Jeden případ postoupila policie Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Nadační fond proti korupci patří k několika občanským aktivitám, jejichž cílem je boj proti podplácení. Lidi za protikorupční jednání fond oceňuje druhým rokem.