Letošní 23. ročník konference Forum 2000 se hlásí k odkazu demokratických změn ve světě v roce 1989. Debaty pořádané především na Žofíně se budou věnovat připomínání událostí z doby před 30 lety, boji za svobodu v současném světě nebo společenským změnám, které přinášejí nové technologie či změny klimatu.

V pondělí se bude debatovat mimo jiné o lidských právech v české zahraniční politice, kdy se na pódiu sejdou ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a někdejší disident, pozdější ministr pro evropské záležitosti a nynější europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Stav demokracie i lidských práv

Debatovat se bude i o stavu demokracie a lidských práv na Kubě či v Číně a o aktuálních demonstracích v Hongkongu proti omezování právního státu. Jednání prvního dne uzavřou debaty o roli středoevropských zemí v Evropské unii, během nichž měla vystoupit i Čaputová.

Úterní program zahájí konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. s projevem na téma, jak se chovat zodpovědně k celé planetě. Řečníci se také vrátí k odkazu roku 1989, což bude zahrnovat i vystoupení bývalého polského prezidenta Lecha Walesy, který se jako šéf nekomunistických odborů Solidarita podílel před 30 lety na svržení komunistického režimu v Polsku.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Souběžně s konferencí se koná doprovodný týdenní program Festival demokracie, v jehož rámci se uskuteční v několika českých městech přednášky, koncerty nebo výstavy.