Sportovkyně se tak připojila k několika dalším lidem, kteří podobný názor v minulých dnech prezentovali. Nejčastěji taková slova přímo či nepřímo míří proti jednomu z favoritů volby, Janu Fischerovi. Expremiér podobné názory odmítá.

Podobně jako nyní Čáslavská se v prosinci vyjádřil také herec Tomáš Hanák, který spolu s občanským sdružením Dekomunizace Fischera rovnou vyzval, aby se volby neúčastnil. Obratem ale režisér a herec Vít Olmer připomněl, že také Hanák se za chyby ze své minulosti – spojené ovšem s chováním pod vlivem alkoholu – omlouval.

Fischer na výtky směřující k jeho členství v KSČ reaguje slovy, že vstoupit do komunistické strany byla chyba, ze které se poučil. „Třeba i v tom, že by mě nikdy nenapadlo jít prosit o podporu na sekretariát KSČM, či kterékoli jiné politické strany," uvedl.

Z prezidentských kandidátů žádali o podporu komunisty bývalý premiér Miloš Zeman, který také byl v předlistopadové komunistické straně, místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier a šéfka Suverenity Jana Bobošíková.

Fischer byl členem KSČ v letech 1980 až 1989. Zeman byl v této straně mezi roky 1968 a 1970.

"Kompromisy mohou vést k rozkladu společnosti"

„Nechci, aby prezidentem mé milované vlasti byl bývalý člen zločinné strany. Vím, že mnoho slušných lidí pod tlakem okolností do strany vstoupilo a dnes toho i litují. Ti však nekandidují na prezidenta," napsala dnes někdejší olympijská vítězka Čáslavská. Zdůraznila, že nikoho neodsuzuje, žádá prý jen to, aby lidé nevpouštěli do života kompromisy, vedoucí k totálnímu morálnímu rozkladu společnosti.

Známá gymnastka v roce 1968 při medailové ceremonii na olympiádě v Mexiku tiše protestovala proti sovětské okupaci tehdejšího Československa a nikdy neodvolala svůj podpis pod provoláním 2000 slov z období Pražského jara. Po listopadu 1989 pracovala pro prezidenta Václava Havla a nyní podpisem výzvy podpořila prezidentskou kandidaturu ministra zahraničí a předsedy vládní TOP 09 Karla Schwarzenberga.